
Cięcie stali to jeden z najbardziej podstawowych procesów, którym poddaje się ten typ materiału. Ta operacja, choć wydaje się być może i niezłożona, kryć w sobie może naprawdę wiele. Istnieje wiele technik, metod, urządzeń, o których dowiecie się w naszym artykule.
Poprawne cięcie stali to przede wszystkim nienaruszenie stanu fizycznego materiału. W tym celu należy zastosować odpowiednią ilość energii, szybkość, metodę. Jak się bowiem okazuje - ciąć stal można na naprawdę wiele sposobów. To od rodzaju materiału, jego grubości i wielu innych czynników zależy, którą z technik zastosujemy.
Jak się przygotować do cięcia stali?
Zanim dojdziemy do całego sedna, musimy się oczywiście wpierw odpowiednio przygotować. Dobrze jest zacząć od dokładnego zapoznania się z materiałem. Stal bowiem stali nierówna. Od tego, jak bardzo jest wytrzymała, jak plastyczna oraz jakiej jakości zależy, jak do całego procesu podejdziemy.
Dodatkowo, należy oczywiście zadbać o warunki BHP. Cięcie stali jest procesem rzemieślniczym, do którego zużywa się dużo energii. Energia ta bardzo często uwalnia się w postaci ciepła, które z kolei ma ogromny wpływ na działanie urządzeń w warsztacie oraz na oczywiście nasz stan zdrowia. W naszym miejscu pracy powinniśmy więc zadbać o odpowiednią regulację temperatury, jeśli nie chcemy doprowadzić do np. przegrzania maszyny. Ważne też jest by zadbać o odpowiednią ochronę naszego ciała. Pomogą nam w tym rękawice robocze oraz okulary BHP.
Rodzaje cięcia stali
Technik i urządzeń przeznaczonych do tego specyficznego procesu jest naprawdę wiele. Przedstawimy kilka najbardziej popularnych z nich.
Cięcie skrawające
Bez wątpienia jedno z najprostszych i jednocześnie najbardziej popularnych. Wykonuje się je z pomocą takich urządzeń jak piły taśmowe do metalu czy też frezarki CNC do metalu. Metody tej używa się do bloków, rur, prętów itp.
Cięcie termiczne
Ta technika polega na wykorzystaniu zjawiska zapalania w otoczeniu tlenu w celu nadtopienia ciętego metalu na całej jego grubości. W trakcie tego procesu ze szczeliny cięcia wyrzucane są produkty reakcji utleniania oraz ciekły metal. Całość odbywa się z udziałem specjalnych palników, które mieszają gaz palny i tlen tworząc płomień idealny do cięcia powierzchni stali. Metoda ta cechuje się tym, że rozdziela wiązania atomowe w materiale, bez naruszania jego stanu fizycznego.
Cięcie plastyczne
Ten typ cięcia zwie się również tłoczeniem. Używa się do niego tokarek do metalu, zaś całość polega podziale metalu z naruszeniem jego spójności bez powstającego ubytku. Zaliczamy więc tutaj wszelkiego rodzaju nacinanie, dziurowanie, okrawanie. Cięcie plastyczne wykorzystują maszyny takie jak np. nożyce do blachy.
Cięcie elektroerozyjne
Ten rodzaj zaawansowanego technologicznie cięcia polega na wycinaniu metodą elektroiskrową, lecz można go używać tylko w materiałach przewodzących prąd. Z tej metody korzysta się do wykonywania np. precyzyjnych narzędzi.
Cięcie wodne
Ten typ świetnie sprawdza się do miękkiej stali. Równe i dokładne cięcie jest w tym przypadku efektem działania silnie skompresowanego strumienia wody. Zaletą tego cięcia jest brak ograniczenia dot. grubości oraz brak występowania odkształceń cieplnych.
Czynniki decydujące o procesie cięcia stali
Jeśli chcemy dobrze dobrać metodę cięcia stali do naszego materiału, to jak już wspomnieliśmy wcześniej, musimy podjąć się zadania przebadania właściwości tego, co chcemy poddawać obróbce. Oto kilka z czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę...
- Grubość stali - jeśli wynosi ona do 6 milimetrów, możemy użyć lasera. Od 30 do 50 mmm świetnie nada się technika strumienia, zaś powyżej 200 mm tylko i wyłącznie metodą cięcia termicznego.
- Wydajność - jeśli zależny nam na jak najwyższej jakości wykonania i uniknięcia pojawienia się okazjonalnego żużlu, unikać powinniśmy techniki wodnej.
- Koszty - najbardziej opłacalną z podanych powyżej metod, tj. zapewniającą niskie koszty eksploatacji, jest technika tlenowa.
- Wpływ ciepła - jeśli obrabiany materiał jest czuły na ciepło, najlepszą metodą jest cięcie wodne.
Podsumowanie
Cięcie stali to temat naprawdę rozległy. Powinniśmy w tej dziedzinie stale naszą wiedzę poszerzać, a najlepiej zrobić to w trakcie praktyki. Jeśli potrzebujesz sprzętu, sprawdź ofertę naszego sklepu, jeżeli zaś szukasz kolejnej dawki informacji sprawdź artykuł “Frezowanie metalu - co warto wiedzieć?”.