Frezowanie metalu - co warto wiedzieć? Krótki poradnik 0
Frezowanie metalu - co warto wiedzieć?

Frezowanie metalu jest kluczowe, jeśli chcemy uzyskać przedmioty o różnorakich kształtach wykonane właśnie z stali. By je wykonać, potrzebować będziemy odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Najlepsze efekty uzyskamy tylko, jeśli odpowiednio do zadania podejdziemy. Wyjawiamy tajniki precyzyjnego i skutecznego frezowania metalu.

Jednym z najbardziej podstawowych procesów obróbki stali jest frezowanie metalu. Polega ono na skrawaniu materiału w odpowiedni sposób, a tym samym uzyskanie pożądanego przez rzemieślnika kształtu. W ten sposób można poradzić sobie z powierzchniami płaskimi, krzywoliniowymi, brzegami gwintów, kołami zębatymi i innymi. Z pomocą frezowania metalu otrzymać można wykończenia takie jak rowki, gwinty, otwory, oraz różnorakie kształty.

Frezowanie metalu - na czym polega?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, frezowanie metalu jest to rodzaj obróbki stali, który polega na skrawaniu jego powierzchni. Dzieje się to z pomocą wprawienie w ruch obrotowy narzędzia obrabiającego, a jeśli chodzi o ruch posuwowy, to może być on również wykonywany przez narzędzie obrabiające lub w przez przedmiot obrabiany (w zależności od modelu). Zęby frezu wbijają się w materiał i tym samym “zdejmują” z niego powierzchnię w postaci wiórów o różnej grubości. Taki sposób można zastosować do różnego rodzaju metalu: aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej, lecz frezowanie stosuje się również do drewna czy też tworzyw sztucznych. W efekcie całego procesu otrzymuje się przedmiot o określonych grubości, kształcie i powierzchni.

Frezowanie metalu podzielić można na przeciwbieżne oraz współbieżne:

  • Frezowanie przeciwbieżne wyróżnia to, że kierunek prędkości ruchu obrotowego frezu oraz obrabianego przedmiotu są przeciwne. Krawędź porusza się wzdłuż frezowanego materiału, jednocześnie będąc coraz silniej, stopniowo do niego dociskaną. Generalnie, ten sposób frezowania daje gorszą jakość powierzchni, jednak używa się go wcześniej, ze względu na mniejszą ilość sił działającą na frez (co redukuje wibracje).
  • Frezowanie współbieżne jak się można domyślić polega na ruchu krawędzi tnącej zgodnym z posuwem materiału. Proces rozpoczyna się w danym punkcie i trwa dopóki grubość skrawanego wióra nie spadnie do zera. Ten typ frezowania metalu zapewnia większą żywotność narzędzia oraz nie utwardza materiału. Wymaga jednak zastosowania specjalnych mechanizmów oraz sztywniejszego urządzenia. Dodatkowo, jako wadę wymienia się dużą emisję wibracji oraz duże siły oddziałujące na frez.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię frezarki CNC do metalu z naszej oferty?

Urządzenie do frezowania metalu

By proces frezowania metalu mógł się w ogóle odbyć, potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu. Do tego celu powstały frezarki do metalu. Są to wysoce wyspecjalizowane urządzenie stworzone do tego typu obróbki. Umożliwiają wykonanie skomplikowanych kształtów oraz detali. Wykorzystują do tego frezy piłkowe do metalu, czyli narzędzi do skrawania, które charakteryzuje się posiadaniem wielu ostrzy na powierzchni czołowej bądź walcowej. W trakcie obróbki wprawione są one w ruch obrotowy, co pozwala właśnie na frezowanie metalu. Frezy mniejsze są zazwyczaj wykonane z jednego kawałka stali szybkotnącej, a te większe ze stali szybkotnącej bądź węglików spiekanych, a połączone są ze sobą korpusem.

Dzisiaj najbardziej eksploatowanymi frezarkami są modele numeryczne.

Frezowanie metalu z pomocą technologii CNC

Najpopularniejszymi modeli w przemyśle są frezarki CNC do metalu. Charakteryzują się one naprawdę dużymi możliwościami obróbczymi, świetnie sprawdzają się podczas długiej pracy, obróbka masowa nie jest dla nich wyzwaniem i zwiększają w dużym stopniu produktywność warsztatu. Co te maszyny wyróżnia na tle innych?

Technologia CNC, czyli Computerized Numerical Control, pozwala na zaprogramowanie maszyny z pomocą wbudowanego komputera w taki sposób, aby samodzielnie mogła ona wykonywać sekwencję obróbczą, jaką dla niej zaplanowaliśmy. Można w ten sposób kierować maszyną w 3 osiach oraz wykorzystać ją do produkcji wielu skomplikowanych elementów w dużej ilości. Z technologii frezarek numerycznych korzysta się w zasadzie na porządku dziennym w każdym zakładzie produkcyjnym oraz warsztacie specjalistycznym.

Frezowanie metalu to kluczowy proces, który jest niezbędny do przygotowania detalu. Odpowiednie narzędzia, maszyna oraz oczywiście wiedza na temat materiału są niezbędne, by wykonać je dokładnie. Dziś korzysta się już w maszyn, które są zdolne do pełnej automatyzacji, jednak nawet one nie zastąpią specjalisty-rzemieślnika.

[product category_id="560" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl