Czym czyścić stal nierdzewną i jak ją polerować? 1
Czym czyścić stal nierdzewną i jak ją polerować?

Stal nierdzewna (zwana również stalą szlachetną) staje się coraz popularniejszym materiałem wykorzystywanym do wykonywania różnego rodzaju narzędzi i sprzętów domowych. Prezentuje się ona elegancko tak długo, jak długo jest czysta i dobrze utrzymana. W artykule zdradzamy tajniki czyszczenia stali nierdzewnej oraz podpowiadamy jak ją polerować, aby cieszyć się dobrze wyglądającymi i zadbanymi powierzchniami i narzędziami.

Stal nierdzewna - podstawowe informacje

Stal nierdzewna to wyjątkowy stop żelaza z chromem lub chromem i niklem, dzięki czemu metal ten jest odporny na korozję. Oznacza to, że nie niszczeje pod wpływem chemicznej i elektrochemicznej reakcji z otaczającym środowiskiem. Popularność stali szlachetnej stale rośnie ze względu na ilość sposobów jej wykorzystania - może być żaroodporna, jest łatwa w obróbce, dobrze się prezentuje i podlega recyklingowi. 

Procesem ochrony, która sprawia że stal nie jest podatna na osadzanie się rdzy jest tak zwana pasywacja. Zabieg ten ma na celu osiągnięcie samoodnawiającej się powłoki stworzonej przez inne tlenki - to właśnie ona odpowiada za barierę chroniącą przed korozją.

Zobacz również artykuł: Czym ciąć metal? Jak najlepiej to wykonać?

Jak czyścić stal nierdzewną?

Istnieje wiele sposobów, aby przywrócić naczyniom czystość i schludność poprzez usunięcie powstałych zacieków czy plam. Najłatwiej jest oczywiście kupić gotowy środek do czyszczenia stali nierdzewnej, jednak wcale nie jest to konieczne. Przede wszystkim - warto być bardzo ostrożnym. Powłoka zapewniająca ochronę przed rdzą jest wyjątkowo delikatna, także nie należy szorować jej druciakami czy twardymi szczotkami. Mikrouszkodzenia spowodować mogą też agresywne detergenty takie jak proszki do polerowania. 

Coraz popularniejsze stają się naturalne środki czystości, które samemu zrobić można w domu. Doskonale w tym celu sprawdzi się rozcieńczony ocet (płyn do czyszczenia stali można przygotować mieszając wodę z octem w proporcji 20% octu na 80% wody) lub mieszanka kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i wody. Warto zaznaczyć, iż sposoby te są skuteczne nawet w przypadku pojawienia się rdzy, osadu lub kamienia. Tłustym plamom zaradzi z kolei przetarcie ich ściereczką nasączoną spirytusem.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię polerki do metalu z naszej oferty?

Czym czyścić stal nierdzewną?

Wspomnieliśmy już, że do czyszczenia akcesoriów i narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnej należy używać delikatnych środków i akcesoriów. Doskonale sprawdzą się w tym celu materiały  miękkie. Są nimi między innymi:

  • miękkie szczotki (z włosiem zarówno naturalnym, jak i sztucznym),
  • ściereczki - szczególnie dobrze sprawdzą się te z mikrofibry,
  • delikatne gąbki i gąbczaste ściereczki.

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych, profesjonalnych środków, które stworzone zostały z myślą o delikatnej powłoce stali nierdzewnej - jeśli nie mamy czasu i ochoty na samodzielne tworzenie płynów i past warto zorientować się w ich ofercie. Bez względu na to na jaką formę detergentu się zdecydujemy musimy pamiętać, aby za każdym razem czyszczoną powierzchnię wytrzeć do sucha

[product category_id="259" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

Jak polerować stal nierdzewną? 

To właśnie polerowanie stali nierdzewnej umożliwia nam uzyskanie pożądanego efektu lustra. Proces polerowania sam w sobie nie jest skomplikowany, jednak okazuje się pracochłonny gdy decydujemy się na osiągnięcie rezultatu samodzielnie, bez specjalistycznych narzędzi.

Aby wypolerować stal nierdzewną trzeba zacząć od dokładnego wyszlifowania jej papierem ściernym. Drugim krokiem jest naniesienie pasty polerskiej wcierając ją kawałkiem filcu. W osiągnięciu zamierzonego wcześniej celu pomogą polerki do metalu, którą kupić można w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych takich jak JP - Tech.

Sprawdź artykuł: https://jptech-maszyny.pl/obrobka-skrawaniem-metali 

Czym czyścić stal nierdzewną i jak ją polerować? Podsumowanie

Najlepszą praktyką jest oczywiście możliwe unikanie zabrudzeń. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dobrze jest pamiętać o niezwykłych właściwościach stali nierdzewnej i do czyszczenia wykorzystywać delikatne środki i akcesoria. Powierzchnia, o którą będziemy należycie dbać posłuży przez lata i długo będzie zachwycać swoją kondycją.

Komentarze do wpisu (1)

24 marca 2022

Wyczerpujący i przejrzysty przedstawiony sposób

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl