
Pod pojęciem praca z drewnem znajduje się o wiele więcej, niż byśmy przypuszczali. Chodzi tu nie tylko o rzeczywistą czynność, ale również teorię w postaci technologii drewna oraz praktykujących rzemieślników. Wszystko to razem tworzy całą siatkę, która tworzy wiedzę na temat drewna stolarskiego, którym to dziś zajmiemy się na naszym blogu.
Drewno stolarskie - ten materiał kryje w sobie naprawdę wiele tajemnic. Jedni mówią, że to surowiec, z którym obchodzić umieją się tylko i wyłącznie prawdziwi artyści stolarstwa, inni uważają go za przestarzały i wadliwy - zwłaszcza w porównaniu do na przykład tworzyw sztucznych. Gdzie leży prawda? Można by rzec, że gdzieś pośrodku. Jednak jak się zaraz dowiemy drewno drewnu nie jest równe.
Drewno stolarskie, czyli materiał z najwyższego szczebla
Zaopatrując się w materiały stolarskie musimy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Jeśli zależy nam na dokładnie wykonanym projekcie, potrzebować będziemy drewna stolarskiego z wyższej półki. Jak takowe rozpoznać? Przyjrzyjmy się drodze, jaką drewno stolarskie pokonuje, by móc trafić na nasz stół.
Zanim otrzymamy gotowy materiał stolarski w postaci desek, posiada on postać oczywiście drzewa. Zależnie od tego, pień jakiej rośliny wybierzemy, oraz jakie właściwości ma dane drewno, materiał ten posiadać będzie inne właściwości takie jak grubość, twardość, kruchość itd. - ale o tym za chwilę. Co jednak będzie wspólnym mianownikiem dla każdego materiału stolarskiego? Wilgotność. Świeże drewno znane jest z tego, że zawiera w sobie bardzo duże ilości wody - wynika to oczywiście ze struktury odżywczej drzewa, która składa się po prostu z żywych komórek oraz soków odżywczych. Po ścięciu drewna więc należy poddać je właściwemu procesowi osuszania, dzięki któremu pozbędziemy się zbędnych litrów wody.
Warto zaznaczyć, że osuszanie materiału stolarskiego nie należy do łatwych. Drewna powinno tracić wodę w odpowiednim tempie oraz przy właściwych warunkach, jeśli nie chcemy uszkodzić jego struktury. Dodatkowo, nie każdy rodzaj drewna stolarskiego można poddać takiemu samemu rodzajowi osuszania. Jeśli materiał przychodzi do nas z różnego rodzaju ubytkami takimi jak sęki czy pęknięciami, to należy niestety z niego zrezygnować. Innym czynnikiem dyskwalifikującym są różnego rodzaju naleciałości w postaci grzybów oraz pleśni - uniemożliwiają one wykorzystania danego drewna jako materiału.
Jaki gatunek drewna to najlepszy materiał stolarski?
Chociaż ogólnie każdy gatunek drewna klasyfikujemy do jednego rodzaju materiału, który obrabiać możemy po prostu z pomocą maszyn do drewna, to poszczególne gatunki posiadają inne, bardziej lub mniej znaczące cechy, które sprawiają, że dobiera się je do poszczególnych celów. My omówimy tylko kilka z nich, gdyż ten temat niestety jest bardzo rozległy, a często opinie specjalistów są podzielone nawet w kwestii tak podstawowej jak ta.
Sosna
Sosna jest materiałem stolarskim tanim, który łatwo zdobyć w Polsce, ze względu na jej dużą populację. Bardzo łatwo poddaje się obróbce a przy tym cechuje się wytrzymałością, co rzadko idzie ze sobą w parze. Mówi się także, że drewno sosnowe gwarantuje długoletnią żywotność. Ten rodzaj drewna stolarskiego to idealny materiał na meble.
Buk
Ten rodzaju materiału stolarskiego to przede wszystkim twarda i zbita masa, z której wykonać można naprawdę masywne, wytrzymałe dzieła. Dodatkowo łatwo podlega barwieniu a duża sprężystość materiału ułatwia jego formowanie. Buk świetnie reaguje na lakiery (o usuwaniu lakieru z drewna pisaliśmy wcześniej), bejce i wosk.
Dąb
Chyba żaden rodzaj materiału stolarskiego nie jest w Polsce tak popularny jak dąb. Z jakiej przyczyny? Jest to to drewno wodoodporne, ciężkie, masywne, twarde - posiada wszystko, czego szukamy w wysokiej jakości drewnie. Tak wytrzymały surowiec świetnie sprawdza się jako materiał na podłogi.
Te trzy gatunki drewna to stolarskie “klasyki”. Każdy polski stolarz miał z nimi do czynienia na pewno wiele razy. Jednak rodzajów drewna istnieje naprawdę cała masa. By jednak dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłamy do literatury specjalistycznej.
Na co uważać, podczas wyboru materiału stolarskiego?
Nawet wprawne oko wieloletniego specjalisty nie jest w stanie podczas pierwszego spotkania z materiałem dokonać właściwego oglądu, jeśli nie wie, czego szukać. Nieuczciwi producenci materiału zrobią wszystko, by ukryć wady swojego produktu. Oto kilka porad, czego szukać podczas zaopatrywania się w drewno stolarskie.
Deski przede wszystkim, jeśli nowe, nie powinny posiadać żadnego rodzaju wygięć (jeśli takie zauważymy, to znaczy, że prawdopodobnie osuszanie odbywało się w złych warunkach). Krzywizna może być efektem na przykład złego składowania, ale co dla nas ważne - oznacza to, że jest ono strukturalnie uszkodzone, czyli posiada wady znaczące dla procesu obróbki.
Wystrzegać się należy również wszelkiego rodzaju sęków, pęcherzy żywicznych oraz pęknięć rdzeniowych. Ich obecność przeświadcza o bardzo złej jakości drewna stolarskiego, z którego korzystanie skończy się po prostu zmarnowaniem naszego cennego czasu.
Innego typu wadą, ale równie ważną do wystrzegania się, są różnego rodzaju plamy grzybów (ew. pleśni) lub żywiczne. Powodują one sinienie drewna oraz w następstwie uszkodzenie struktury.
O drewnie stolarskim można powiedzieć naprawdę wiele - jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź inne wpisy na naszym blogu z kategorii obróbka drewna.