Heblowanie drewna - na czym polega i o czym należy pamiętać? 0
Heblowanie drewna - na czym polega i o czym należy pamiętać?

Aby w prawidłowy sposób przetworzyć drewno i przygotować je do bezpiecznego użytku, konieczne jest jego oheblowanie. Dzięki takiemu zabiegowi, możliwe jest usunięcie wszelkich drzazg, sęków, a także wyrównanie powierzchni materiału. Heblowanie polega na struganiu bardzo cienkich wiórków drewna, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie gładkiej struktury, a przy tym dowolnie zmniejszyć grubość materiału.

Jakim narzędziem można heblować deski?

Heblowanie, czy tez struganie, wykonuje się właśnie za pomocą hebla. Inna nazwa na to narzędzie to strug. Narzędzia różnią się pod względem tego, jaki sposób heblowania wybierzesz. Takie narzędzia wymieniamy poniżej.

Hebel drewniany - używane powszechnie dawniej, obecnie to narzędzie jest bardzo rzadko spotykane, choć czasami używa się ich w warsztatach stolarskich, hebel drewniany nie ulega korozji.

Jego wadą jest to, że jego stopa może się łatwo deformować podczas intensywnej pracy. Jest możliwe jej wyrównanie, jednak potrzebny jest do tego hebel o równej stopie. Dodatkowo, czasami regulacja na ustawienie noża może sprawiać kłopoty.

Hebel metalowy - ma specjalną możliwość blokowania ostrza poprzez specjalną dźwignię i śrubę regulacyjną. Ma wysoką odporność na wypaczenia, jednak jest podatny na korozję, ze względu na materiał, z którego jest wykonany. Sposobem na to może być kupienie hebla z wymiennym ostrzem.

Hebel elektryczny - najchętniej używany, ze względu na szybkość jego działania i komfort, jaki zapewnia przy pracy. Ma prowadnicę równoległą i boczną, dzięki czemu jest funkcjonalny. W przeciwieństwie do powyższych, hebel elektryczny może też wyrównywać krawędzie.

Elektryczne heblowanie desek

Strug elektryczny to bardzo komfortowe i wydajne narzędzie, które znacznie usprawni prace, takie jak struganie desek czy usuwanie sęków. Jednak aby prawidłowo je używać, należy nabrać wprawy, dlatego zanim zabierzesz się za heblowanie właściwego materiału, warto jest trochę poćwiczyć.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do drewna z naszej oferty?

Heble (czy też strugi) tego typu mają zazwyczaj prowadnicę równoległą do żłobienia, a także prowadnicę boczną. Te dwa elementy sprawiają, że wygodnie będzie Ci heblować deski pod kątem do 45°. Będzie to też przydatne przy frezowaniu krawędzi.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze strugu elektrycznego? Ważna jest przede wszystkim moc urządzenia, najlepiej, aby minimalnie było to 600 W. Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa, szerokość heblowania, a także jego głębokość, względem tego, jakie efekty chcesz osiągnąć za jego pomocą.

Dla stolarzy ważnym elementem będzie też funkcja tak zwanego felcowania, czyli wycinania małych rowków, aby móc łączyć różne elementy.

Mimo, że ta opcja nie jest konieczna do prawidłowego przeprowadzenia procesu, to jednak bardzo ułatwi ci pracę. Opcja podłączenia hebla do odkurzacza lub wbudowany worek na wióry pozwolą na mniejszy bałagan przy pracy. Przydatne może okazać się też zabezpieczenie przed przypadkowym wyłączeniem urządzenia.

Heblowanie drewna - jak przygotować się do pracy?

Ustawienie sprzętu jest kluczowe do odpowiedniego przeprowadzenia procesu. Na początek należy ustawić nóż. W heblach elektrycznych i metalowych jest to proste, jednak przy strugach drewnianych może być kłopotliwe. By można było to zrobić, należy podbić tylną część kadłuba - czyli odbój.

Żadna część ostrza nie może wystawać poza stopę hebla, natomiast jeśli nie jest stabilny, należy bardzo mocno zacisnąć klin. Na jaką grubość ustawić nóż? Najlepiej, aby przy heblowaniu deski wióry nie przekraczały wielkości 1 milimetra.

Konieczne będzie też uregulowanie odchylaka zanim rozpoczniesz heblowanie drewna. Odległość odchylaka od krawędzi cięcia nie może najczęściej przekraczać 0,5 milimetra, oczywiście jeśli projekt wymaga większej precyzji, może być jeszcze mniejsza.

Prawidłowa odległość między krawędzią cięcia jest ważna, ponieważ jeśli nie zostanie zachowana, w powierzchni heblowanego materiału mogą powstawać nierówności, spowodowanie przez połamane wióry.

Szczególne ryzyko takiej sytuacji występuje w przypadku obrabiania miękkiego drewna, czyli takich rodzajów jak między innymi topola, świerk, sosna czy olcha.

Sprawdź również nasz artykuł o szlifowaniu drewna

[product category_id="1" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Technika heblowania desek - czy możliwe jest heblowanie drewna mokrego?

Bardzo ważne jest również przygotowanie materiału, na którym będziesz pracować. Drewno musi zostać początkowo oczyszczone z żywicy i resztek farby, możliwe jest to za pomocą rozpuszczalnika. Jeśli żywica nie zostanie usunięta, będzie zaklejać ostrza. Bardzo ważne jest, aby drewno było suche, nie można heblować drewna na mokro!

Należy zapewnić też sobie stabilność pracy, a więc heblowany materiał należy unieruchomić. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem będzie umieszczenie go w imadle lub użycie w tym celu ścisków. Czasami smaruje się hebel parafiną, aby skutecznie się ślizgał po drewnie.

Dowiedz się, na czym polega heblowanie drewna!

Heblowanie należy wykonywać zgodnie z kierunkiem włókien, a ruch ten powinien być robiony z naciskiem na przód. Aby więc poprawnie heblować, pamiętaj aby posuwać hebel od siebie, zgodnie z przebiegiem włókien.

Jeśli jesteś praworęczny, najlepiej abyś prawą dłonią obejmował tylną część narzędzia, natomiast lewą rękę prowadził go przy nasadzie uchwytu. Kąt strugania jest dosyć względny, zależy od twardości drewna i metody obróbki, ale zwykle wynosi między 25 a 40 stopni.

Heblowanie desek

Kiedy musisz wykonać heblowanie kantów, przed pierwszym posunięciem należy przycisnąć nosek hebla do krawędzi deski. Po tym należy docisnąć piętkę, dzięki czemu zapobiegniesz jej zaokrągleniu.

Natomiast strugając krótszy koniec deski, koniecznie należy pamiętać o użyciu specjalnej przedłużki. Musi być ona wykonana z deski o identycznej grubości i należy ją unieruchomić imadłem. Dzięki temu zabiegowi możliwe będzie równomierne wykonanie pełnego ruchu heblem.

Zobacz również: 

JAK GIĄĆ DREWNO? GIĘCIE DREWNA - KRÓTKI PORADNIK

JAK DZIAŁA GRUBOŚCIÓWKA? CZY WARTO JĄ KUPIĆ? SPRAWDŹ!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl