Jak usunąć starą farbę ze ścian? Jak usunąć starą farbę z drewna i metalu? 0
Jak usunąć starą farbę ze ścian? Jak usunąć starą farbę z drewna i metalu?

Usuwanie starej farby to obowiązkowy krok do przygotowania powierzchni przed ponownym malowaniem. Z tego względu nową warstwę farby należy nakładać, dopiero gdy poprzednia powłoka zostanie usunięta. Nie zawsze jednak usuwanie farby przebiega łatwo i bezproblemowo. Jak zrobić to prawidłowo? Przeczytaj artykuł i poznaj sprawdzone sposoby na pozbycie się starych powłok malarskich.

Usuwanie starej farby ze ściany - jak przebiega?

W przypadku ściany i starej powłoki malarskiej warstwa farby może zacząć się łuszczyć lub odpadać. Istnieją różne sposoby na skuteczne usuwanie farby ze ściany tak, aby nowa warstwa farby zyskała na swojej trwałości i świeżości. O czym należy pamiętać podczas usuwania farby ze ściany?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj farby musi zostać usunięty, w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. Z tego względu trzeba porządnie zabezpieczyć podłogę, w czym dobrze sprawdzi się folia malarska. Materiał skutecznie ochroni meble i pozostałe elementy wyposażenia. Jednak zadbanie o pomieszczenie to nie wszystko - konieczne jest również przygotowanie odpowiedniego sprzętu i stroju ochronnego dla osoby przeprowadzającej ten proces. Na profesjonalny strój, który zwiększa bezpieczny przebieg prac, składają się m.in. okulary ochronne.

Dowiedz się także na czym polega skuwanie tynku i jak przebiega heblowanie drewna.

Jak usunąć farbę na mokro?

Jednym ze sposobów na usuwanie farby jest jej rozmiękczenie. Dopiero w dalszej kolejności będzie można zdecydować się na skrobanie farby za pomocą szpachelki. Najprostszą metodą do zastosowania w tym wypadku jest użycie ciepłej wody z rozpuszczonym w niej szarym mydłem. Wystarczy nanieść przygotowany preparat na powierzchnię ściany pędzelkiem, a następnie zeskrobać farbę szpachelką. Chcąc ułatwić przebieg całego procesu, można zdecydować się również na użycie specjalnych środków chemicznych np. specjalistycznych zmywaczy do farb.

Usuwanie starej farby na sucho

Można usunąć dawną powłokę malarską na sucho, jednak z reguły jest to czasochłonne zajęcie. Istnieją różne sprawdzone sposoby na to, jak można uporać się z tym zadaniem. Dobrze jest wykorzystać w tym celu szlifierkę, przy czym najlepszym wyborem będą profesjonalne szlifierki oscylacyjne, która skutecznie usunie farbę olejną z powierzchni. Do prostokątnej stopy szlifierskiej wystarczy przymocować arkusze papieru ściernego, dzięki czemu stara farba zostanie szybko zdarta. Nie zawsze jednak uda się usunąć starą farbę papierem ściernym.

W sytuacji, gdy szlifierka i papier ścierny nie okażą się wystarczające, opcjonalnie możemy przystąpić do pozbycia się starej warstwy przy pomocy opalarki i szpachelki. Potraktowanie powierzchni opalarką sprawi, że stare powłoki malarskie zaczną się marszczyć i odchodzić od podłoża. Dopiero później, gdy użycie samej opalarki nie przyniesie efektów, możliwe będzie usuwanie farby szpachelką. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy stosować tego narzędzia do usuwania farb klejowych lub emulsyjnych.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię elektronarzędzia z naszej oferty?

Jak usunąć starą farbę z drewna?

Nie zawsze usunięcie farby z drewnianej powierzchni jest konieczne. Zdarza się, że materiał zachowany jest w dobrym stanie, a z powłoką malarską nie dzieje się nic złego. W takim wypadku wystarczy jedynie odpowiednie zmatowienie powierzchni tak, aby nałożona na nowo warstwa zyskała dobrą przyczepność do podłoża. Dopiero w dalszej kolejności wskazane jest wykonanie wymalowania próbnego, aby upewnić się, że pozostałości starej powłoki i nowa warstwa dobrze ze sobą współpracują.

W celu pozbycia się starej warstwy można zdecydować się na chemiczne usuwanie farby. Metoda chemiczna polega na zastosowaniu specjalnych preparatów, które powodują roztopienie i pęcznienie powłok malarskich. Przy usuwaniu farby w ten sposób należy również mieć na uwadze, że ta metoda lepiej sprawdzi się w przypadku mniejszej powierzchni, np. chcąc usunąć farbę olejną z delikatnych zdobień. 

Aby zadbać o bezpieczny przebieg prac, warto również zaopatrzyć się w profesjonalne maszyny do drewna.

[product category_id="1" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Usuwanie starej farby z metalu

Powierzchnię metalu dobrze jest odpowiednio przygotować przed nałożeniem kolejnej warstwy na materiał. Z tego względu należy uważnie usunąć starą farbę, mimo że nie zawsze jest to konieczne. Ten etap można pominąć w sytuacji, gdy z poprzednią powłoką malarską nie dzieje się nic złego. W innym wypadku, gdy na powierzchni metalu pojawią się niepożądane ślady, usuwanie farby może okazać się nieuniknione. Z reguł dzieje się tak wtedy, gdy materiał zostanie pokryty warstwą, która nie przystaje do wcześniej nałożonej farby.

Dlatego tak ważną rolę odgrywa prawidłowy dobór produktów do malowania - najlepiej tego samego typu. W celu usuwania starej farby z metalowej powierzchni warto sięgnąć po drucianą szczotkę lub tępą szpachelkę. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się nawet w domowych warunkach i bez fachowych umiejętności. Jednak posiadacze profesjonalnych maszyn do metalu mogą zdecydować się na piaskowanie lub usuwanie farby przy pomocy opalarki, czy palnika gazowego.

Jak usunąć starą farbę z metalu? Dowiedz się!

Usuwanie starej farby - o czym musisz pamiętać?

Do usuwania farby nie potrzeba szczególnych umiejętności - isotny jest jedynie wybór odpowiedniej metody, a także dostosowanie właściwego sprzętu, czy preparatu do zmywania starej powłoki malarskiej. Dużo zależy także od specyfiki czyszczonej powierzchni, a także wielkości materiału, z którego należy usunąć starą farbę. Ponadto w trosce o prawidłowy przebieg procesu, a także o własne bezpieczeństwo, nie można pominąć dopasowania właściwego stroju i elementów ochrony osobistej.

Przeczytaj również: https://jptech-maszyny.pl/jak-odnowic-stare-meble

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl