Jaki podnośnik samochodowy wybrać? Rodzaje podnośników 0
Jaki podnośnik samochodowy wybrać? Podnośniki do warsztatu i użytku własnego

Podnośnik samochodowy jest istotnym elementem wyposażenia każdego kierowcy. Oprócz tego, że stanowi on podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego, to jest niezwykle przydatnym akcesorium, które powinno znaleźć się w każdym garażu. W zależności od potrzeby możemy dzięki niemu z łatwością wymienić koło czy też sprawdzić stan podwozia. Od jego rodzaju i jakości zależy bezpieczeństwo, komfort oraz szybkość naszej pracy. Na jaki podnośnik samochodowy się zdecydować? Jaki podnośnik do warsztatu wybrać? Podpowiadamy w artykule! 

Czy wystarczający jest lewarek, w który wyposażony jest samochód?

Jeżeli jesteśmy już posiadaczami samochodu to istnieje duża szansa, że mamy również lewarek - jako że nierzadko znajduje się on w wyposażeniu auta. Jest to najbardziej podstawowy podnośnik (stąd często te dwie nazwy wykorzystywane są zamiennie) i w zupełności wystarczy do najprostszych czynności takich jak wymiana koła. Lewarek śrubowy ma prostą konstrukcję - składa się z śruby z gwintem, do obracania której służy składany uchwyt. Tego rodzaju sprzęt nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Działa on powoli oraz, co ważniejsze, nie gwarantuje stabilnego podparcia potrzebnego do wygodnej i bezpiecznej pracy. Co więcej coraz częściej fabrycznie nowe samochody nie są wyposażane w podnośniki - mają jedynie zestaw naprawczy, który pozwala na dotarcie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego.

Jaki podnośnik samochodowy? Rodzaje podnośników dla kierowców

Kierowca, którego potrzeby nie są wygórowane nie potrzebuje specjalistycznego i drogiego sprzętu. Niezwykle ważne jest jednak, żeby zdecydować się na produkt od sprawdzonego producenta takiego jak Unicraft (zobacz ofertę podnośników samochodowych). Prywatni użytkownicy samochodu mogą więc zorientować się w ofertach na:

 • lewarek trapezowy, czyli jedną z najtańszych tego typu opcji. Ma on kompaktowy rozmiar - składa się z czterech ramion, dzięki czemu jest stabilniejszy od wersji śrubowej. Warto jednak zaznaczyć, iż nadaje się on głównie do szybkich napraw takich jak zmiana koła - przy bardziej skomplikowanych działaniach może okazać się niewystarczający.
 • podnośnik hydrauliczny typu “żaba” - jedna z najbardziej uniwersalnych wersji podnośnika, która idealnie sprawdzi się w garażu. Jest on stabilny i pozwala na szybkie działanie. Podnośnik wyposażony jest w wózek z kółkami jezdnymi, dzięki którym pomimo sporych gabarytów można go łatwo przemieszczać i szybko ustawić w odpowiednim miejscu pod autem. Przy jego zastosowaniu bez problemu wykonamy prace takie jak zmiana kół z zimowych na letnie lub przeprowadzimy drobne naprawy.
 • podnośnik balonowy, czyli opcja szczególnie warta uwagi dla posiadaczy samochodów terenowych. Działa na każdej nawierzchni, a prostota użycia sprawia, że sprawdzi się w każdej sytuacji. Składa się z torby, która napełniana jest spalinami. Tego rodzaju rozwiązanie jest jednak nieco droższe, gdyż jego ceny wynoszą około 300 zł - w zależności od wariantu. Wraz z podnośnikiem dobrze jest zakupić plastikowe kliny pod koła, które nie dopuszczą do przetoczenia się pojazdu
 • jednokolumnowy podnośnik samochodowy występujący w wersji przewoźnej oraz dedykowanej do użytku stacjonarnego. Narzędzie to pozwala do prac wewnętrznych i zewnętrznych, a jego pojedyncze ramię zaprojektowane jest w taki sposób, aby możliwe zmniejszyć ryzyko zsunięcia się pojazdu.
 • słupkowy (butelkowy) podnośnik hydrauliczny, czyli rozwiązanie doskonałe dla bardziej wymagających kierowców. Ma on duży udźwig - nawet do 30 ton. Nazwę zawdzięcza budowie zewnętrznej, czyli słupa z łapą, która wysuwa się podczas pompowania w górę, równocześnie dźwigając samochód.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię podnośniki samochodowe z naszej oferty?
 • podnośnik punktowy, który w branży motoryzacyjnej jest niezwykle popularny. Tak jak sugeruje nazwa - auto podnoszone jest dzięki przyłożeniu siły w jednym punkcie. Narzędzie to ma kilka wariantów (m. in. wspomniana wcześniej “żaba”), szeroki wachlarz zastosowań, a jego cena jest stosunkowo niska. Innymi jego zaletami jest kompaktowy rozmiar, mobilność oraz prosta konstrukcja.
 • podnośnik płytowy, czyli droższe, ale znacznie bardziej profesjonalne narzędzie pracy dedykowane mechanikom oraz zakładom blacharsko - lakierniczym.. Zastanawiając się jaki podnośnik do warsztatu wybrać zdecydowanie warto rozważyć to rozwiązanie. Samochód unoszony jest za podwozie, a jako że koła nie mają styku z żadnym elementem narzędzia można je bez problemu zdjąć.
 • podnośnik kolumnowy składający się z dwóch kolumn, na których zainstalowano mechanizmy podnoszące. Podobnie jak w poprzednich rodzajach podnośnika - istnieje kilka jego odmian.
 • podnośnik nożycowy, którego mechanizm podnoszenia składa się z ramion działających nożycowo - jego najpopularniejszymi odmianami są podnośniki podprogowe i podposadzkowe. Mają one przymocowane płyty, na których staje unoszony samochód. Narzędzie to jest kosztowne, jednak wygoda i bezpieczeństwo pracy są niezaprzeczalne. Inną niezaprzeczalną jego zaletą jest fakt, iż zajmuje on w warsztacie niewiele miejsca, przez co doskonale sprawdzi się w garażu.
[product category_id="46" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Na jakie parametry podnośnika należy zwrócić uwagę?

Przed zakupem powinniśmy zapoznać się z jego opisem, często to szczegóły stanowią o jego jakości i - co za nią idzie - cenie. Kiedy znamy już dostępne na rynku rozwiązania zwróćmy uwagę na parametry takie jak:

 • obciążenie maksymalne - w przypadku przydomowego warsztatu sprawdzi się urządzenie, które gwarantuje możliwość uniesienia 2-4 ton (lub ciężar ważący co najmniej połowę naszego auta);
 • maksymalna wysokość - w tym przypadku niezwykle istotne jest wzięcie pod uwagę kwestii takich jak rodzaj przeprowadzanych prac, typ podwozia czy też typ samochodu;
 • szybkość podnoszenia - z oczywistych względów nie dotyczy to podnośników ręcznych, warto więc zwrócić uwagę na tą wartość w przypadku urządzeń elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych;
 • stabilność, czyli wartość, której dokładny pomiar nie jest możliwy; zapewniają ją lewarki dopasowane do modelu samochodu oraz w większości przypadków te, których podstawa dolna ma stosunkowo dużą powierzchnię;

Jaki podnośnik do samochodu - podsumowanie

Wybór podnośnika jest wbrew pozorom niezwykle istotną decyzją. Do zakupu warto odpowiednio się przygotować zastanawiając się nad swoimi potrzebami i możliwościami finansowymi. Zalecamy również, aby przy zakupie nowego fabrycznie samochodu zorientować się jakie wyposażenie zapewnia jego producent - czy podnośnik jest jego częścią? Jeżeli tak, to czy spełnia on nasze wymagania?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl