Ostrzenie wierteł — jak naostrzyć wiertło? Podpowiadamy 0
Ostrzenie wierteł — jak naostrzyć wiertło? Podpowiadamy

Wiertarki elektryczne to jedno z podstawowych narzędzi w wyposażeniu zarówno profesjonalnych warsztatów, jak i domowych garaży. Aby zapewnić jej jak najlepsze funkcjonowanie, konieczny jest nie tylko dobór sprawdzonych wierteł — bardzo ważne jest również ich regularne ostrzenie. Jak naostrzyć wiertło i przedłużyć żywotność wiertarki? Odpowiadamy.

Kiedy wiertło wymaga ostrzenia?

Dobrze naostrzone wiertło nie tylko przyśpiesza pracę, ale również wpływa na wysoki komfort użytkowania. Wiercenie stępionym wiertłem jest uciążliwe i dodatkowo niesie ze sobą spore ryzyko — jest to proces czasochłonny, który może spowodować złamanie i uszkodzenie wiertła oraz wykonanie postrzępionych, nierównych otworów.

Po czym poznać, że konieczne jest ostrzenie wiertła? Przede wszystkim należy obserwować jego zachowanie. Sygnałem, że zaczęły występować nieprawidłowości, będzie wydobywanie się nieprzyjemnych, piszczących dźwięków. Ponadto używanie tępego wiertła będzie sprawiało trudności w wierceniu i zabierało o wiele więcej czasu. Kolejnym znakiem świadczącym o niewystarczającej ostrości będą tzw. "zadziory" w wywierconych otworach.

Koniecznie przeczytaj również: Rodzaje wierteł - jakie wiertła wybrać?

Ostrzenie wierteł — o czym warto pamiętać?

Wiertło pod wpływem intensywnego tarcia z czasem zużywa się i staje się tępe. Im większe stępienie narzędzia, tym większe ryzyko jego złamania. Zniszczenia mogą pojawić się również na samym materiale, w którym są wykonywane otwory. Regularne i odpowiednie ostrzenie wierteł zmniejsza ryzyko uszkodzenia naszego projektu.

Niezależnie od tego, jaki sposób ostrzenia wiertła wybierzemy, zawsze powinniśmy dokładnie zbadać stan stępionego wiertła. W tym celu poszukujemy wszelkich mankamentów jak wykruszenia, ubytki czy pęknięcia oraz wióry i zabrudzenia. Każdy z tych mankamentów należy usunąć — w przeciwnym wypadku ostrzenie wiertła może się nie powieść.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię wiertarki stołowe z naszej oferty?

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Proces ostrzenia sprawia, że w powietrze wyrzucane są wióry i inne drobinki, zazwyczaj z bardzo dużą prędkością. Kolejnym zagrożeniem jest wysoka temperatura. Dlatego należy zadbać o własne bezpieczeństwo — podczas każdego ostrzenia wierteł powinniśmy ubrać ochronne rękawice oraz okulary, które zapobiegną poparzeniom oraz przedostaniu się opiłków do oczu. Pamiętaj również, aby sprawdzać stan maszyny przed każdym uruchomieniem. Jeśli twoje narzędzie nie jest sprawne lub nie posiadasz odpowiedniego sprzętu, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty.

Dostosuj kąt ostrzenia wierteł

Jeśli zdecydowałeś się na ostrzenie wiertła na własną rękę, musisz wiedzieć, pod jakim kątem powinieneś je ostrzyć. Zazwyczaj podczas ostrzenia powinno zachować się fabryczny kąt ustawienia powierzchni skrawających. W przypadku wierteł do drewna i metalu będzie wynosił on około 118 stopni. Z kolei przy ostrzeniu wierteł specjalistycznych, jak np. wiertła do betonu, zaleca się ustawienie tarczy pod kątem 135 stopni (choć może być on większy). Ostre wiertło do pogłębiania otworów uzyskamy, jeśli dostosujemy nachylenie ostrzenia na mniej więcej 40 stopni.

Jak ostrzyć wiertła za pomocą różnych narzędzi?

Istnieje wiele różnych sposobów na to, jak naostrzyć wiertło. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju narzędzia jak szlifierki czy specjalne ostrzałki. Jeśli zauważymy, że wiertło nie działa tak, jak powinno — nie zwlekajmy z jego ostrzeniem. Przede wszystkim nie wolno siłować się z wiertłem, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego złamania się ostrza. Dzięki odpowiedniej konserwacji przedłużamy trwałość oraz funkcjonalność naszej wiertarki.

Jak naostrzyć wiertło szlifierką?

Szlifierka to zarówno podstawowe wyposażenie warsztatu, jaki i przydatne narzędzie w domowym garażu. Jak się okazuje, świetnie nadaje się do ostrzenia wierteł i nie niszczy jego powierzchni.

Jak naostrzyć wiertło przy użyciu szlifierki? Zaczynamy od uruchomienia kamienia szlifierskiego — następnie, gdy już pracuje, powoli przykładamy do niego wiertło. Powinno ono dotykać wierzchołka kamienia, przy zachowaniu odpowiedniej stabilności. Aby ułatwić sobie to zadanie, można trzymać je obiema rękami. Wiertło należy płynnie obracać w dół wzdłuż jego osi, w taki sposób, aby szlifierka obrabiała go zgodnie z kierunkiem wiercenia. W przeciwnym wypadku wiertło może ulec uszkodzeniu.

Podczas ostrzenia należy zachować szczególną ostrożność. Pod działaniem urządzenia wiertło bardzo szybko nagrzeje się, co może skutkować powstaniem pęknięć, a nawet całkowitym złamaniem wiertła. Dlatego ostrzenie warto podzielić na etapy i odsuwać wiertło od szlifierki, aby mogło się schłodzić.

[product category_id="191" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak ostrzyć wiertło za pomocą ostrzałki do wierteł?

Wykorzystywanie specjalistycznych narzędzi do ostrzenia daje gwarancję, że uzyskamy jak najlepsze efekty w krótkim czasie. Świetnie sprawdzają się do obróbki różnego rodzaju wierteł, zwłaszcza do ostrzenia wierteł widiowych. Wiertła widiowe wykorzystywane są m.in. do wykonywania otworów w projektach z betonu czy szkła i cechują się specyficznym ostrzem z węglików.

Sporą zaletą korzystania z ostrzałek jest to, że są bardzo proste w obsłudze. Obróbka z użyciem tych narzędzi polega głównie na dopasowaniu uchwytu do średnicy wiertła i dostosowania kąta elementów skrawających. Następnie wystarczy jedynie umieścić wiertło w gnieździe ostrzałki do wierteł i kilkukrotnie przekręcić uchwyt. Pamiętaj jednak, że ostrzenie może różnić się w zależności od danego modelu urządzenia, dlatego warto korzystać z niej zgodnie z instrukcją.

Ostrzenie wierteł z użyciem szlifierko-ostrzałki

Szlifierko-ostrzałka to przydatne urządzenie do ostrzenia wierteł, które łączy w sobie funkcje wspomnianych wyżej narzędzi. Zapewnia ono nie tylko wysoką precyzję, ale również komfort użytkowania. Za pomocą szlifierko-ostrzałki możliwe jest regulowane prędkości obrotowej, a co za tym idzie — ostrzenia wierteł o różnych rozmiarach. To bardzo dobry wybór, jeśli potrzebujemy skutecznie obrobić małe wiertła, nawet o długości wynoszącej kilka milimetrów. Większe możliwości szlifierko-ostrzałki to też funkcja chłodzenia, przez co przyrządy można ostrzyć bez wykonywania przerw.

Jak ostrzyć wiertła? Sposoby na ostrzenie wierteł

Jak ostrzyć wiertła do różnych zastosowań?

To, jak powinno wyglądać ostrzenie wiertła, zależy nie tylko od wykorzystywanego urządzenia, ale również od materiału, z jakiego wykonane jest wiertło. Każde z nich jest ostrzone w specyficzny sposób, jak:

  • wiertła do drewna — istnieje kilka różnych rodzajów wierteł do drewna, wśród których wyróżniamy narzędzia piórkowe, spiralne, płaskie, kręte oraz specjalistyczne. Pierwsze trzy typy wierteł można ostrzyć za pomocą szlifierki do metalu. W przypadku wierteł krętych oraz specjalistycznych potrzebna będzie ostrzałka, która pozwoli na dostosowanie uchwytu.
  • wiertła do metalu — ze względów konstrukcyjnych, ostrzenie wierteł do metalu będzie różnić się prędkością szlifowania. Należy zwrócić uwagę, aby nie była ona zbyt szybka, ponieważ zbyt duże obroty mogą zniszczyć wiertło. Najczęściej spotykane rodzaje wierteł do metalu zbudowane są z materiału wolframowo-molibdenowego oraz ze stali kobaltowej. Pierwszy typ wymaga, aby ustawić ostrzałkę na maksymalną prędkość 25 m/s. Z kolei drugi rodzaj należy ostrzyć z prędkością 19 m/s.
  • wiertła do betonu — wiertła do betonu, jak wspomniane wcześniej wiertła widiowe, powinno ostrzyć się za pomocą urządzeń umożliwiających łatwe dostosowanie kąta ostrzenia. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalistycznych ostrzałek, które wyposażone są w tarczę diamentową.
  • wiertła stopniowe — narzędzia te używane są do wykonywania otworów w materiałach nie grubszych niż 4,5 mm lub wykonanych ze stali bądź aluminium. Aby zachować jak najlepszą jakość wiercenia, charakteryzują się one stożkowatą budową. Samodzielne ostrzenie wiertła tego typu mogłoby naruszyć jego strukturę, dlatego lepiej jest skorzystać z profesjonalnej usługi skrawania.

Warto tutaj wspomnieć, że specjalistyczna ostrzałka będzie konieczna również do elementów o średnicy wiertła poniżej 10 mm. Lepiej nie wykonywać tego na szlifierce stołowej. Jest to spowodowane tym, że podczas ostrzenia wiertła o tak małych rozmiarach niemożliwe jest zachowanie odpowiedniego kąta powierzchni skrawania.

Polecamy także: Wiercenie w betonie - jakie wiertła do betonu wybrać?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl