Polerowanie metalu - jak wypolerować metal? 0
Polerowanie metalu - jak wypolerować metal?

Polerowanie metalu to jeden z podstawowych elementów obróbki materiałów. Jednocześnie jest ostatnim etapem pracy, który pozwala na szybkie i precyzyjne wykończenie obrabianej powierzchni. Dlatego też szlifowanie metalu to skuteczne rozwiązanie dla nadania połysku wygładzonym elementom. Jak wygląda proces polerowania i jakie narzędzia będą potrzebne do jego przeprowadzenia? Podpowiadamy!

Na czym polega prawidłowe polerowanie metalu?

Polerowanie metalu służy wygładzeniu obrabianej powierzchni materiału i nadaniu jej połysku. Uzyskanie satysfakcjonujących efektów będzie możliwe za sprawą zastosowania właściwych technik i użycia odpowiedniego sprzętu. W tym celu niezbędne jest określenie rodzaju materiału, jako że różne metale (np. stal nierdzewna, czy aluminium) wymagają innych metod czyszczenia, czy polerowania.

Z tego względu zawsze najlepiej jest zacząć od ustalenia takich cech jak waga elementu, jego połysk, czy kolor. W ramach obróbki metalu można wyróżnić procesy, które decydują o efekcie finalnym i jego wyglądzie. Są to: polerowanie, honowanie i docieranie.

Polerowanie polega na wygładzeniu i zmatowieniu powierzchni przy pomocy obrotowego koła. Do honowania niezbędne jest użycie materiału ściernego, który pozwoli usunąć pozostałości materiału z powierzchni i uzyskać odpowiedni poziomu chropowatości. Z kolei docieranie ma na celu usuwanie drobnych cząstek obrabianego materiału, aby zagwarantować dokładny kształt, połysk i maksymalne wygładzenie.

Jakie są zalety polerowania metalu?

Jedną z podstawowych cech procesu jest zapobieganie rdzy i korozji, jako że wygładzone powierzchnie są bardziej odporne na wilgoć i powstawanie zanieczyszczeń. W dodatku polerowanie poprawia wygląd obrabianego materiału, który wygląda na nowszy. Oprócz tego wypolerowane elementy stają się bardziej błyszczące, jako że w wyniku procesu zyskują lśniące wykończenie.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do metalu z naszej oferty?

Jakie narzędzia przydadzą się do polerowania metalu?

Obróbka metali, w tym polerowanie stali, to niełatwe zadanie. Jeśli powierzchnia metalowego elementu jest niejednolita i ma specjalną powłokę podatną na uszkodzenia, dobór odpowiednich narzędzi staje się kluczowy. Do przeprowadzenia procesu wykorzystywane są profesjonalne polerki do metalu, a także inne akcesoria. Jakie osprzęt do polerek do metalu warto mieć na wyposażeniu?

Pasta polerska

Zapewnia wysoki połysk i jakość obrabianej powierzchni. Pastę polerską należy dostosować do rodzaju używanego sprzętu, technik polerowania i typu materiału. Możne być wykorzystywana w połączeniu z akcesoriami polerskimi z tkaniny lub filcu, a także ze szczotkami z nylonowego włosia.

Tarcza polerska

Umożliwia polerowanie materiałów wykonanych ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. Rodzaj tarczy ma znaczenie, jednak w przypadku obróbki stali dobrze sprawdzi się tarcza sizalowa, która umożliwia efektywniejszą pracę z nawet najbardziej wymagającymi materiałami. Co jednak istotne - przed przystąpieniem do pracy tarcza polerska musi zostać zaimpregnowana pastą. Uniwersalne i wyspecjalizowane tarcze tnące do metalu, znajdziesz na stronie JP-Tech: https://jptech-maszyny.pl/tarcze-tnace-do-metalu.

Filc polerski

Używany jest do polerowania wstępnego lub w czasie końcowej obróbki materiału. Produkt nie rozwarstwia się, a w dodatku nie rysuje i nie niszczy obrabianej powierzchni.

[product category_id="68" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Polerowanie metalu - jak przebiega?

Polerowanie może być wykorzystane do pracy z różnymi metalowymi powierzchniami, a więc m.in. z aluminium, stalą nierdzewną, czy metalem. Przy wykorzystaniu właściwych metod gotowe elementy będą wypolerowane na błysk. Jak powinien przebiegać prawidłowy proces obróbki, aby cieszyć się zadowalającymi efektami za każdym razem? Polerowanie metalu najlepiej rozpocząć od usunięcia rys i innego rodzaju ubytków powstałych na wierzchniej warstwie materiału.

Dopiero po tym będzie można przystąpić do wytarcia powierzchni, której czyszczenie najlepiej wykonać przy użyciu miękkiej ściereczki. Kolejny etap to nałożenie pasty zawierającej tlenek żelaza lub chlorek miedzi. Pasty polerskiej można użyć do obróbki wstępnej, pracy właściwej, a także do wykończenia elementu. Dobrze jest rozprowadzać ją okrężnymi ruchami, aby pokryła cały obszar. Resztki pasty należy delikatnie usunąć, aby nie zalegały na powierzchni metalu. Stosowanie się do wskazanych zasad polerowania metalu, możliwe będzie osiąganie zadowalających efektów.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Polerowanie metalu musi być przeprowadzane z niezwykłą starannością o jak najwyższą jakość wykonywanych prac. Dlatego też należy zadbać o to, aby tkanina polerska nie była zbyt sucha, jako że w takiej sytuacji przyczyni się do powstawania nieestetycznych smug. Lepiej również nie stosować zbyt dużego nacisku, który zmniejszy efekt połysku.

W przypadku, gdy obrabianą powierzchnię zaczynają pokrywać rysy, najprawdopodobniej do polerowania wykorzystuje się mocniejsze związki polerujące, niż jest to wskazane. Należy również zwrócić uwagę, czy podczas polerowania metalu obroty narzędzia odpowiadały rodzajowi obrabianego materiału.

Dowiedz się także, jak szlifowanie i polerowanie aluminium krok po roku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl