Szlifowanie i polerowanie aluminium krok po kroku 0
Szlifowanie i polerowanie aluminium krok po kroku

Chociaż polerowanie aluminium nie jest skomplikowanym zadaniem, z pewnością konieczne do tego są specjalne akcesoria oraz wiedza, jak to zrobić poprawnie. Aby wykonać je poprawnie, przyda się też wiele cierpliwości i skupienia. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak polerować aluminium, tak, by cały proces dał oczekiwany efekt.

Czy można polerować aluminium każdego rodzaju?

Tak, właściwie każde aluminium nadaje się do polerowania i nie musisz martwić się, że zostanie uszkodzone. Jednak należy pamiętać. że trzeba dobrać odpowiednie produkty, czyli narzędzia i inne akcesoria.

W dalszej części artykułu podpowiemy Ci też czym polerować aluminium. Jeśli są one specjalnie przystosowane do tego celu, z pewnością uda Ci się uzyskać zamierzone efekty polerowania aluminium.

Jakie aluminiowe elementy najczęściej są polerowane?

 • Felgi samochodowe,
 • Ramy Rowerowe,
 • Lustra aluminiowe,
 • Elementy dekoracyjne.

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że należy odpowiednio do kształtu danego przedmiotu dobrać akcesoria do polerowania aluminium. Jednak jeśli chodzi o sam proces polerowania, niemal przy każdej sytuacji przebiega on tak samo. W dalszej części przedstawiamy jak przeprowadzić ten proces.

Czym polerować aluminium?

Zanim dowiesz się jak wypolerować aluminium, najpierw podpowiemy Ci czym wypolerować aluminium. Wiele zależy od wymagań i dokładności materiału oraz np. czy będziesz decydować się na czynność polerowania ręcznego. Jednak niezależnie na co się zdecydujesz, to może Ci się przydać, aby polerowanie aluminium było efektywne:

 • polerka - są oczywiście różne rodzaje, np. polerką ręczną świetnie wypolerujesz przedmioty o prostym kształcie; jeśli wyposażysz się w profesjonalną polerkę, przyspieszysz nieco proces polerowania. należy jednak pamiętać, że urządzenie musi mieć opcję pracy na niskich obrotach,
 • papiery ścierne,
 • papier wodny,
 • filc polerski,
 • preparat do usuwania lakieru,
 • pasta polerska,
 • lakier bezbarwny,
 • szmatki, gąbki i ściereczki.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię polerki do metalu z naszej oferty?

Polerowanie aluminium krok po kroku

Jeśli zastosujesz się do wszystkich kroków i wykonasz je poprawnie, efekt końcowy powinien Cię zadowolić. Pamiętaj jednak, aby cierpliwie i ze skupieniem przejść przez wszystkie kroki. Ważne jest, aby robić je dokładnie, nawet mimo spędzenia większej ilości czasu przy tej czynności.

Czyszczenie aluminium domowym sposobem

Jest to bardzo ważny krok, który pozwoli Ci na dokładne i równe polerowanie. Nie wolno go pomijać! Jak więc odpowiednio wyczyścić materiał, na którym będziesz pracować? Na sam początek możesz po prostu wyczyścić całą powierzchnię aluminium przy użyciu ściereczki lub gąbki, namocz ją w roztworze z płynem do naczyń i przetrzyj aluminium.

Sprawdź, czy na pewno pozbyłeś się wszystkich pozostałości, takich jak kurz i brud. Możesz też użyć roztworu wody z octem, jednak najszybciej i najdokładniej wyczyścisz aluminiowy przedmiot za pomocą specjalistycznego płynu do czyszczenia aluminium. Natomiast w przypadku starych powłok lakierniczych, możesz użyć specjalnego preparatu do usuwania lakieru. Sprawią one, że lakier zmięknie i będziesz mógł zdjąć go z powierzchni.

Trudne zabrudzenia

Jednak jeśli nie masz przy sobie akurat specjalnych płynów, a borykasz się z bardzo dużymi zabrudzeniami, możesz wypróbować inne domowe sposoby. W takim wypadku, możesz wypróbować użycie benzyny ekstrakcyjnej. Może się jednak zdarzyć, że to nadal nie wystarczy.

Wtedy możesz wypróbować użycie szczotki drucianej (koniecznie ze stali nierdzewnej) lub śrubokrętu. Należy pamiętać, że jeśli zdarzy Ci się użyć narzędzi zrobionych ze stali węglowej, może to w efekcie sprawić, że powstanie rdza nalotowa.

Kiedy uda Ci się już zmyć uporczywe zabrudzenia, spłucz wszelkie pozostałości. Następnie przetrzyj szmatką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

[product category_id="111" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Szlifowanie aluminium

Chociaż jest to dosyć żmudna praca, ręczne szlifowanie aluminium jest konieczne, aby otrzymać jak najlepszy efekt końcowy. Tak jak w innych zastosowaniach szlifowania, początek należy zacząć od grubego papieru ściernego, a potem w takiej kolejności schodzić do drobniejszych. Pamiętaj jednak, że jeśli masz miejsca, których nie chcesz szlifować, musisz je zabezpieczyć przed uszkodzeniem, np. za pomocą taśmy malarskiej.

Papierem ściernym, jaki jest zalecany do takiego szlifowania są grubości 320, 400 i 600. Jeśli jednak potrzebujesz bardzo dokładnego szlifowania, możesz też rozważyć użycie papieru o ziarnistości 800, a nawet 1500. Jednak nadal pamiętaj o tym, aby schodzić z grubości stopniowo.

Oczywiście niekoniecznie musisz do szlifowania podchodzić ręcznie. W przypadku większych elementów, możesz posłużyć się elektronarzędziami, np. szlifierką kątową. Jednak jeśli masz do czynienia z bardzo drobnymi elementami, które wymagają naprawdę dokładnej obróbki, dużo lepiej jest wyszlifować je ręcznie. Mogą Ci się również przydać filce polerskie i papier wodny. Jeśli pojawią się głębsze rysy, możesz je wyrównać papierem ściernym o wysokiej ziarnistości.

Dlaczego jest to ważne do polerowania aluminium?

Jest to bardzo ważne, pod względem wszelkich nieregularności, które mogą występować na aluminium. Chociaż na pierwszy rzut oka może się ono wydawać gładkie, to jednak nie mamy pewności, jak się prezentuje w dużym przybliżeniu.

Zwłaszcza, kiedy chcesz uzyskać efekt "tafli", jest to konieczne. Jeśli się to pominie, światło, które pada na szorstką powierzchnię jest rozproszone. Przez to aluminium nie będzie wyglądać efektownie. Kiedy natomiast powierzchnia będzie równa i gładka, będzie również bardzo ładnie odbijać światło. To nada jej blask i tak zwany lustrzany efekt.

Polerowanie aluminium

kiedy już wyszlifujesz i oczyścisz aluminium, nadchodzi czas na właściwe polerowanie aluminium. Do tego użyj tak zwaną pastę polerską. Wystarczy, że nałożysz cienką warstwę pasty na przedmiot, który będziesz polerować. Następnie odczekaj parę minut. Niektóre pasty różnią się działaniem, na przykład pastę nakłada się na szmatkę, a potem przeciera aluminium. Dlatego upewnij się najpierw i sprawdź, jak zaleca zastosowanie pasty producent.

Kiedy już osiągniesz zamierzony efekt, warto zabezpieczyć polerowanie aluminium. Możesz to zrobić nakładając na powierzchnię przedmiotu bezbarwny lakier. Dobrym zabezpieczeniem jest też regularne czyszczenie aluminium, co ochroni je przed szkodliwymi pyłami i utrzyma dobry stan na dłużej.

Zobacz też, jak szlifować drewno: https://jptech-maszyny.pl/jak-szlifowac-drewno.

Dowiedz się, na czym polega i jak przebiega polerowanie aluminium

Czy warto samodzielnie wypolerować aluminium?

Jak już wspominaliśmy wyżej, proces polerowania aluminium nie jest skomplikowany. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy dasz radę wykonać ten proces samodzielnie, musisz się dobrze zastanowić. Przy zupełnym braku doświadczenia, jest ryzyko, że nie uda Ci się tego tak dobrze zrobić. Jednak kiedy już wiesz czym wypolerować aluminium i jak to zrobić, możesz zacząć od wypróbowania polerowania na innym przedmiocie i najpierw się w tym wprawić. Jeśli posiadasz niezbędne narzędzia i teoretyczną wiedzę, bez problemu możesz sprawdzić swoje umiejętności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl