Rodzaje spawania - jaki sposób jest najlepszy? 0
Rodzaje spawania - jaki sposób jest najlepszy?

Spawanie jest niezwykle istotną umiejętnością podczas pracy z obróbką metalu. To dzięki tej technice dochodzi do trwałego połączenia za pomocą stopów. Rozróżnia się kilka metod pozwalających na uzyskanie zamierzonego efektu - która z nich jest najlepsza? W artykule przedstawiamy podstawowe cechy (wady i zalety) różnych sposobów spawania.

Co o spawaniu należy wiedzieć?

Spawanie ma na celu trwałe połączenie różnego rodzaju materiałów poprzez ich nagrzanie, a następnie stopienie w miejscu przyszłego połączenia. Kluczowa jest tu energia cieplna. Otrzymać ją można między innymi z energii elektrycznej lub gazowej. Dostępne jest również spawanie laserowe, hybrydowe oraz inne, stosunkowo rzadziej wykorzystywane, sposoby. Spawacz powinien pamiętać o szczególnej precyzji, uważności i bezpieczeństwie - niezbędne jest zaopatrzenie się w maskę ochronną. Do spawania wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, których obsługa wymaga odpowiedniego doświadczenia.

Rodzaje spawania - który wybrać? 

Na pytanie o najlepszy sposób spawania nie ma jednoznacznej odpowiedzi - zależy to od wielu czynników. Należy zastanowić się nad typem spawanego materiału, a także oczekiwaną wytrzymałością spoin, szybkością ich wykonania oraz budżetem. Duże znaczenie może mieć także doświadczenie i umiejętności spawacza – szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych zadań. Aby zdecydować się na jedną z metod warto porównać ich charakterystykę.

Rodzaje spawania - dostępne opcje:

Spawanie w osłonie gazowej (MIG/ MAG)

Metoda MIG (skrót od Metal Inert Gas) to proces spawania łukowego elektrodą topliwą w postaci drutu pełnego w osłonie gazów obojętnych - w przeciwieństwie do metody MAG nie uczestniczą one w procesie spawalniczym. Podczas trwania procesu spawalniczego drut jest nieprzerwanie transportowany z podajnika przez uchwyt spawalniczy, podobnie jak gaz ochronny - np. argon, hel lub ich kombinacje. Metoda ta wykorzystywana jest w przypadku spawania metali nieżelaznych takich jak aluminium, glin, magnez czy miedź.

Specyfika spawania MAG różni się od MIG nieznacznie. W metodzie MAG wykorzystany jest gaz chemicznie aktywny taki jak dwutlenek węgla lub mieszanki gazowe, w których skład wchodzą argon, tlen, dwutlenek węgla oraz inne. Ten rodzaj spawania wykorzystuje się głównie w przypadku materiałów stalowych. Dodatkowo, zarówno MAG jak i MIG są niezwykle korzystne biorąc pod uwagę szybkość procesu spawania.

Spawanie łukową nietopliwą elektrodą (TIG)

Charakterystyczna jest tu nietopliwa elektroda wolframowa. Proces spawania odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego chemicznie obojętnego, podobnie jak przy spawaniu metodą MIG. Oznacza to, że gaz osłonowy chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem, ale nie ma wpływu na proces metalurgiczny. Dużym plusem metody TIG jest uniwersalność - można spawać prawie wszystkie metale i stopy, a także wysoka jakość i czystość spoiny. W procesie nie powstaje żużel, co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia spoiny jego wtrąceniami.

Spawanie elektrodami otulonymi (MMA)

Spawanie metodą Manual Arc Welding polega na zamocowaniu w uchwycie spawalniczym prętu spoiwa służącego za elektrodę. Opcja ta pozwala na stworzenie niezwykle wytrzymałych połączeń dzięki się elektrodzie składającej się z metalowego rdzenia pokrytego sprasowaną otuliną. Od innych metod (MIG, MAG, TIG) odróżnia ją właśnie to, że elektroda ulega skróceniu - aby utrzymać stałą odległość pomiędzy elektrodą a jeziorkiem spawalniczym uchwyt elektrody musi być stale przesuwany w kierunku spawanego elementu. Szczególnie istotne są tu umiejętności i doświadczenie spawacza. Jednakże, dzięki elektrodom otulonym zyskujemy możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów: stale niestopowe i stopowe, żeliwa, nikiel lub miedź.

Spawanie gazowe (311)

Polega ono na stapianiu brzegów metali łączonych poprzez nagrzewanie płomieniem powstającym ze spalania się gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. Jest to niezwykle popularny rodzaj spawania, poprzez swoją uniwersalność - metodę tą wykorzystuje się przy wszystkich rodzajach stali i metali nieżelaznych. Dodatkowo, proces może być prowadzony przy użyciu spoiwa lub bez jego udziału. Najczęściej używanym gazem palnym jest acetylen. 

 

 

Spawanie łukiem plazmowym (PAW)

Jest to rodzaj spawania w osłonie gazu. Plazma stanowi zjonizowany, przegrzany gaz o niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 15000 – 20000°C. Powstający pomiędzy nietopliwą elektrodą wolframową a elementem spawanym łuk jarzy się otoczony atmosferą gazu obojętnego. Stosowane są trzy odmiany metody PAW, rozróżnia je natężenie prądu:

  • spawanie mikroplazmowe,
  • spawanie plazmowe,
  • spawanie plazmowe z tzw. „oczkiem”.

Spawanie łukiem plazmowym jest szczególnie przydatne podczas wykonywania zautomatyzowanych procesów spawalniczych, stosowane jest między innymi do spawania stali nierdzewnych.

Spawanie wiązką laserową (LBW)

Metoda ta należy do jednej z najnowocześniejszych, jest niezwykle efektywna przez co stanowi konkurencję dla zaawansowanych procesów spawania takich jak MAG, MIG, TIG i MMA. Polega ona na dostarczeniu do elementów łączonych skoncentrowanej wiązki światła koherencyjnego o bardzo dużej gęstości mocy. Wykorzystywane są najczęściej dwa rodzaje laserów: impulsowe z krystalicznym elementem czynnym i molekularne lasery CO2 o emisji ciągłej. Co więcej - proces ten cechuje możliwość łączenia najrozmaitszych kształtów we wszystkich pozycjach spawania przez co podnosi wydajność procesów produkcyjnych np. w przemyśle motoryzacyjnym.

Rodzaje spawania - podsumowanie

Aby określić, która metoda okaże się najkorzystniejsza należy zastanowić się na czym zależy nam szczególnie - na prędkości, precyzyjności czy może trwałości stopu. Poszczególne opcje pozwalają na osiągnięcie odmiennego efektu końcowego, dlatego kluczowe jest dokładne jego określenie. 


Komentarze do wpisu (0)

Maszyny do obróbki metalu

Promocje
Metallkraft BMBS 230 x 280 H-DG - Piła taśmowa do metalu
Metallkraft BMBS 230 x 280 H-DG - Piła taśmowa do metalu
15 270,00 zł 14 143,77 zł 12 414,63 zł 11 499,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl