Rodzaje spawania - jaki sposób jest najlepszy? 0
Rodzaje spawania - jaki sposób jest najlepszy?

Spawanie jest niezwykle istotną umiejętnością podczas pracy z obróbką metalu. To dzięki tej technice dochodzi do trwałego połączenia za pomocą stopów. Rozróżnia się kilka metod pozwalających na uzyskanie zamierzonego efektu - która z nich jest najlepsza? W artykule przedstawiamy podstawowe cechy (wady i zalety) różnych sposobów spawania.

Co o spawaniu należy wiedzieć?

Spawanie ma na celu trwałe połączenie różnego rodzaju materiałów poprzez ich nagrzanie, a następnie stopienie w miejscu przyszłego połączenia. Kluczowa jest tu energia cieplna. Otrzymać ją można między innymi z energii elektrycznej lub gazowej. Dostępne jest również spawanie laserowe, hybrydowe oraz inne, stosunkowo rzadziej wykorzystywane, sposoby. Spawacz powinien pamiętać o szczególnej precyzji, uważności i bezpieczeństwie - niezbędne jest zaopatrzenie się w maski spawalnicze. Do spawania wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, których obsługa wymaga odpowiedniego doświadczenia.

Przeczytaj także: Przyłbica spawalnicza - jaką kupić, jakie są rodzaje?

Rodzaje spawania - który wybrać? 

Na pytanie o najlepszy sposób spawania nie ma jednoznacznej odpowiedzi - zależy to od wielu czynników. Należy zastanowić się nad typem spawanego materiału, a także oczekiwaną wytrzymałością spoin, szybkością ich wykonania oraz budżetem. Duże znaczenie może mieć także doświadczenie i umiejętności spawacza – szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych zadań. Aby zdecydować się na jedną z metod warto porównać ich charakterystykę, a następne wybrać jaka spawarka do domu czy do warsztatu będzie najlepsza.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię spawarki z naszej oferty?

Rodzaje spawania - dostępne opcje:

Spawanie w osłonie gazowej (MIG/ MAG)

Metoda MIG (skrót od Metal Inert Gas) to proces spawania łukowego elektrodą topliwą w postaci drutu pełnego w osłonie gazów obojętnych - w przeciwieństwie do metody MAG nie uczestniczą one w procesie spawalniczym. Podczas trwania procesu spawalniczego drut jest nieprzerwanie transportowany z podajnika przez uchwyt spawalniczy, podobnie jak gaz ochronny - np. argon, hel lub ich kombinacje. Metoda ta wykorzystywana jest w przypadku spawania metali nieżelaznych, podczas takich jak spawanie aluminium, glin, magnez czy miedź.

Sprawdź jak wygląda spawanie aluminium i spawanie żeliwa.

Specyfika spawania MAG różni się od MIG nieznacznie. W metodzie MAG wykorzystany jest gaz chemicznie aktywny taki jak dwutlenek węgla lub mieszanki gazowe, w których skład wchodzą argon, tlen, dwutlenek węgla oraz inne. Ten rodzaj spawania wykorzystuje się głównie w przypadku materiałów stalowych. Dodatkowo, zarówno MAG jak i MIG są niezwykle korzystne, biorąc pod uwagę szybkość procesu spawania.

Spawanie łukową nietopliwą elektrodą (TIG)

Charakterystyczna jest tu nietopliwa elektroda wolframowa. Proces spawania odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego chemicznie obojętnego, podobnie jak przy spawaniu metodą MIG. Oznacza to, że gaz osłonowy chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem, ale nie ma wpływu na proces metalurgiczny. Dużym plusem metody TIG jest uniwersalność - można spawać prawie wszystkie metale i stopy, a także wysoka jakość i czystość spoiny. W procesie nie powstaje żużel, co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia spoiny jego wtrąceniami.

[product category_id="779" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Spawanie elektrodami otulonymi (MMA)

Spawanie metodą Manual Arc Welding polega na zamocowaniu w uchwycie spawalniczym prętu spoiwa służącego za elektrodę. Opcja ta pozwala na stworzenie niezwykle wytrzymałych połączeń dzięki się elektrodzie składającej się z metalowego rdzenia pokrytego sprasowaną otuliną. Od innych metod (MIG, MAG, TIG) odróżnia ją właśnie to, że elektroda ulega skróceniu - aby utrzymać stałą odległość pomiędzy elektrodą a jeziorkiem spawalniczym uchwyt elektrody musi być stale przesuwany w kierunku spawanego elementu. Szczególnie istotne są tu umiejętności i doświadczenie spawacza. Jednakże, dzięki elektrodom otulonym zyskujemy możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów: stale niestopowe i stopowe, żeliwa, nikiel lub miedź.

Spawanie gazowe (311)

Polega ono na stapianiu brzegów metali łączonych poprzez nagrzewanie płomieniem powstającym ze spalania się gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. Jest to niezwykle popularny rodzaj spawania, poprzez swoją uniwersalność - metodę tą wykorzystuje się przy wszystkich rodzajach stali i metali nieżelaznych. Dodatkowo, proces może być prowadzony przy użyciu spoiwa lub bez jego udziału. Najczęściej używanym gazem palnym jest acetylen. 

 

 

Spawanie łukiem plazmowym (PAW)

Jest to rodzaj spawania w osłonie gazu. Plazma stanowi zjonizowany, przegrzany gaz o niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 15000 – 20000°C. Powstający pomiędzy nietopliwą elektrodą wolframową a elementem spawanym łuk jarzy się otoczony atmosferą gazu obojętnego. Stosowane są trzy odmiany metody PAW, rozróżnia je natężenie prądu:

  • spawanie mikroplazmowe,
  • spawanie plazmowe,
  • spawanie plazmowe z tzw. „oczkiem”.

Spawanie łukiem plazmowym jest szczególnie przydatne podczas wykonywania zautomatyzowanych procesów spawalniczych, stosowane jest między innymi do spawania stali nierdzewnych.

Spawanie wiązką laserową (LBW)

Metoda ta należy do jednej z najnowocześniejszych, jest niezwykle efektywna przez co stanowi konkurencję dla zaawansowanych procesów spawania takich jak MAG, MIG, TIG i MMA. Polega ona na dostarczeniu do elementów łączonych skoncentrowanej wiązki światła koherencyjnego o bardzo dużej gęstości mocy. Wykorzystywane są najczęściej dwa rodzaje laserów: impulsowe z krystalicznym elementem czynnym i molekularne lasery CO2 o emisji ciągłej. Co więcej - proces ten cechuje możliwość łączenia najrozmaitszych kształtów we wszystkich pozycjach spawania przez co podnosi wydajność procesów produkcyjnych np. w przemyśle motoryzacyjnym.

Rodzaje spawania - podsumowanie

Aby określić, która metoda okaże się najkorzystniejsza należy zastanowić się na czym zależy nam szczególnie - na prędkości, precyzyjności czy może trwałości stopu. Poszczególne opcje pozwalają na osiągnięcie odmiennego efektu końcowego, dlatego kluczowe jest dokładne jego określenie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl