Ubytki w drewnie - jak sobie z nimi radzić? Krótki poradnik 0
Ubytki w drewnie - jak sobie z nimi radzić?

Ubytki w drewnie to problem nie tylko stolarzy, ale również i wielu innych fachowców. Chociaż drewno jest materiałem bardzo wdzięcznym, to i ono może ulec czasem uszkodzeniu. Usuwanie ubytków drewnie powinno przede wszystkim przebiegać z zachowaniem kilku ważnych zasad. Jeśli podejdziemy do sprawy lekceważąco, wykonanie będzie po prostu słabej jakości, do odbije się na walorach estetycznych materiału. Może również wpłynąć to na jego wytrzymałość. Jak pozbyć się więc ubytków w drewnie? Odpowiadamy w naszym artykule.

Skąd biorą się ubytki w drewnie?

Ubytki w drewnie to po prostu efekt niszczenia się materiału. Z biegiem czasu po prostu struktura drewna “słabnie” i staje się bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne bądź czynniki takie jak wilgoć, temperatura czy też kontakt z chemikaliami. Ubytki takie mogą powstawać więc w wyniku naturalnej kolei rzeczy bądź ich pojawienie się może być związane po prostu z kontaktem z niesprzyjającym otoczeniem. Tak czy inaczej, efekt jest dla materiału taki sam. Czy to mebel, podłoga, rama okienna - ubytki w drewnie są czymś po prostu niechcianym. Jeśli zostawimy je samym sobie, może to doprowadzić do dalszej degradacji materiału stolarskiego, co w pewnym momencie może skutkować nieodwracalnymi efektami. Jednak nie jest ważne, czy po prostu przez przypadek obiłeś mebel czy też ząb znaki daje się Twoim ramom okiennym we znaki. Z ubytkami w drewnie można sobie poradzić.

Czym wypełnić ubytek w drewnie?

Zależnie od wielkości ubytku w drewnie, charakterystyki materiału oraz oczywiście tego, gdzie owy ubytek się pojawił, dobrać musimy odpowiednią masę, którą wypełnimy dziurę. Warto tutaj zaznaczyć, że wypełnianie ubytków w drewnie niekoniecznie musi wykonywać profesjonalista. Jest to czynność na tyle prosta, że podjąć się jej możemy w domu - oczywiście efekt będzie bardziej “amatorski”.

Ubytek w drewnie wypełnić możemy wieloma różnymi masami. Możemy na przykład przygotować własną mieszankę trocin oraz lakieru. Można również w miejsce ubytku włożyć kawałek drewna tego samego rodzaju materiału stolarskiego - dzięki temu po zakończonej pracy nie będzie widać przejścia między różnymi materiałami. Zrobić to można wykonując odpowiedni klin, chociaż wymaga to rzecz jasna umiejętności stolarskich (nie trzeba zawsze korzystać z tego samego drewna - można wykorzystać materiał imitujący dany typ drewna).

Możemy zaopatrzyć się też oczywiście w gotową masę, czyli tzw. szpachlę do drewna. Są to uniwersalne wypełnienia, z których korzysta się również często w profesjonalnym stolarstwie. Przed zakupem takiej masy dobrze jest sprawdzić, czy będzie ona odpowiednie dla danego typu drewna lub materiału drewnopodobnego.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię maszyny do drewna z naszej oferty?

Jak wypełnia się ubytki w drewnie?

Jeśli chcemy zabrać się samemu za wypełnianie ubytków w drewnie, to oprócz samego wypełnienia potrzebować będziemy kilku narzędzi. Należy przygotować sobie papier ścierny, szpachlówkę oraz coś do oczyszczenia drewna.

Zaczynamy od oczyszczenia powierzchni materiału oraz miejsca, w którym powstał ubytek. Należy pozbyć się wszelkich plam z tłuszczu, kurzu, brudu, trocin. Jeśli powłoka malarska również uległa zniszczeniu, najlepiej jest również się jej pozbyć - właśnie z pomocą papieru ściernego. Kolejnym krokiem jest bardzo dokładne odpylenie drewna. Nie chcemy, by pył dostał się tam, gdzie nie powinien.

Następnie pozostaje nam tylko proces wypełniania. Powoli, z pomocą szpachelki, nakładamy warstwy masy wypełnieniowej. Warstwy powinny być naprawdę cienkie, nie więcej niż 4-milimetrowe. Bardzo ważne jest, by kolejne warstwy nakładać dopiero po wyschnięciu poprzedniej. W przeciwnym wypadku proces nie da nam upragnionego skutku, a ubytek będzie wypełniony niedokładnie. Po tym, jak zajęliśmy się już wypełnieniem, czekamy do kolejnego dnia aż ostatnia warstwa wyschnie, a następnie zajmujemy się polerowaniem drewna. Na koniec należy powierzchnię na nowo pokryć lakierem bądź bejcą, tak aby przywrócić przedmiot do jego dawnej świetności.

Jak widać, ubytki w drewnie niekoniecznie muszą oznaczać od razu zakupu nowego materiału / mebla. Można sobie z nimi w łatwy sposób poradzić - wystarczy tylko odrobina cierpliwości.

[product category_id="116" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl