Wiercenie w drewnie krok po kroku 0
Wiercenie w drewnie - jak zrobić to dobrze?

Wiercenie w drewnie jest bardzo powszechne wśród majsterkowiczów i w profesjonalnych warsztatach. To właśnie w z drewna wykonywane są w większości rzeczy użytku codziennego, jak na przykład meble. Aby uzyskać pożądany efekt każdego wiercenia, musimy poznać najważniejsze informacje na jego temat. Zobacz jak prawidłowo wiercić i zrobić to krok po kroku.

Wiercenie otworów w drewnie - rodzaje wierteł

Jednym z ważnych elementów, mających ogromy wpływ na jakość wykonanych otworów są wiertła. Ich różnorodność znajduje zastosowanie przy różnych rodzajach drewna lub montażu wielu elementów. Oto popularne zestawy wierteł.

Wiertła cylindryczne

Końcówka typu wiertła składa się z ostrzy obwodowych oraz dwóch noży. Wiertła cylindryczne są także zwane sednikami. Używane są do przygotowania płaskich otworów nieprzelotowych, wykorzystywanych przy montowaniu zawisów puszkowych.

Wiertła kręte

Drewniane otwory są powszechnie wykonywane przez ten rodzaj wierteł. Budowa wierteł krętych oparta jest na stali nierdzewnej. Wiertła kręte ( wiertła dwustopniowe) posiadają krawędzie skrawające, które tworzą kąt ostry. Wykorzystywane są do wykonywania otworów o 3-30 mm średnicy i 150 mm głębokości. Wykrawanie dziury przez ostrze wiertła zachodzi na początku przez jego zewnętrzną stronę, a następnie przez centralny szpikulec.

Wiertła frezowe

Wiertła frezowe to inaczej wiertła płaskie lub piórowe. Średnica wiertła równa się średnicy wierconego otworu w drewnie. Wynosi ona zazwyczaj od 6 do 40 mm. Wiertła płaskie mają kształt płytki z ostrzem, czasami mogą mieć dodatkowe ostrza po bokach. Nie mogą być one jednak dłuższe nić centralny szpikulec. Ich zadaniem jest stworzenie równych i niepostrzępionych krawędzi otworu.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię wiertła z naszej oferty?

Wiertła spiralne

Wiertła spiralne jak sama nazwa podpowiada - mają kształt spirali. Charakterystyka wiercenia różni się trochę od wcześniej omawianych wierteł krętych. Proces wiercenia w drewnie zachodzi jednolicie i z możliwością wykonania głębszego otworu. Obroty wiertarki powodują tarcie od szpikulca wiertła do jego obwodu, tworząc równy i głębszy otwór.

Otwornice

Ten rodzaj wierteł służy do wykonywania szerokich otworów. Mogą one mieć średnicę sięgającą 210 mm. Często produkowane są ze stali szybkotnącej. Otwornice to dość specyficzny rodzaj wierteł, który używany jest też do wiercenia otworów w tworzywach sztucznych.

Jaki sprzęt do wykonywania otworów w drewnie?

Jeśli chcemy zacząć nasze wiercenie w drewnie koniecznie potrzebujemy odpowiedniego urządzenia. W przydomowym warsztacie nie musimy posiadać drogich elektronarzędzi. Jednak jeśli chcemy się tym zająć zawodowo, wtedy takie prace wymagają specjalistycznego sprzętu do obróbki drewna. Potrzebujemy tutaj wiertarki lub - jeśli już masz - wiertarko-wkrętarki.

[product category_id="98" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jaką wiertarkę wybrać do wiercenia w drewnie?

Jeśli decydujemy się na wiercenie w drewnie musimy zakupić odpowiedni sprzęt. Ze względu na rodzaj zasilania możemy podzielić wiertarki na te zasilane akumulatorem i na wiertarki zasilane sieciowo. Jaka jest między nimi różnica?

 • Wiertarki akumulatorowe - mają mniejszą moc ze względu na ograniczenia w pobieraniu prądu. Ten rodzaj wiertarek sprawdzi się do prac domowych, w ogrodzie lub wszędzie tam, gdzie dostęp do źródła prądu jest utrudniony. Wiertarki akumulatorowe na jednym naładowaniu mogą pracować ok. 8h, w zależności od specyfiki danego sprzętu.
 • Wiertarki elektryczne - ich moc jest o wiele większa niż w przypadku tych zasilanych akumulatorowo. Wiercenie w drewnie nie jest im straszne, ponieważ poradzą sobie z każdą grubością i twardością materiału. Do działania wymagają podłączenia do prądu.

Wiercenie w drewnie krok po kroku

Jeśli mamy określony już rodzaj pracy, posiadamy wiertarkę oraz dopasowane do jej wiertło, możemy rozpocząć pracę.

 1. Na samym początku uporządkuj stanowisko pracy. Pod nasze obrabiane drewno podłóż inny kawałek drewna jako ogranicznik wiercenia. Ewentualne za duże wywiercenie otworu uszkodzi powierzchnię drewna pod spodem, a nie stół roboczy.
 2. Zaznacz ołówkiem dokładnie wymierzone miejsce wiercenia.
 3. Przyłóż do zaznaczenia ostrze centrujące wiertła, które je stabilizuje. Wiertło nie może się ślizgać.
 4. Stań pewnie, stabilnie trzymając się rękojeści wiertarki.
 5. Początkowe wiercenie należy wykonać po pionowym umocowaniu wiertła. Wtedy możesz powoli zwiększać ruch obrotowy wiertła. Ostrze centrujące i jego obwód na skutek tarcia wiertła wykonuje drewniane otwory. Powoli zagłębia się w materiał.
 6. W trakcie wiercenia otworów w drewnie wzdłuż osi wiercenia możemy czuć, że wiertło trzyma się pewnie w materiale. Wtedy możemy zwiększyć obroty wiertarki. Jeśli wiertarka zacznie skręcać na boki, należy zejść z wyższych prędkości obrotowych wiertarki. Pomoże to w ustabilizowaniu wiertła raz jeszcze.
 7. Po obróbce drewna i przewierceniu naszego otworu, wyjmij wiertło i przetrzyj trociny znajdujące się na powierzchni drewna.

Wiercenie otworów w drewnie, wiercenie w drewnie - jak wiercić w drewnie?

 

Inne ważne informacje o wykonywaniu otworów

Uważaj na wiertło

Co jakiś czas należy z zachowaniem odpowiedniej precyzji wyjąć wiertło i oczyścić je z trocin. Nie musimy tego robić, gdy nasze wiertło nie posiada spiralnych rowków.

Podczas wiercenia w drewnie musimy zwrócić uwagę na stan wiertła. Czasami przegrzane wiertło może uszkodzić ścianki otworu w drewnie. Przyczyną jest za wysoka prędkość obrotowa wiertła lub nieoczyszczone wiertło z trocin. To one zapychają otwór, nagrzewają wiertło, które w takim wypadku może się odkształcić. Wtedy należy schłodzić wiertło. Jeśli tego nie zrobimy - swoim kształtem wiertło będzie przypominało całkowicie inne narzędzie.

Precyzyjne wiercenie długich otworów

Techniki precyzyjnej obróbki drewna są bardzo proste. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, musimy podłożyć inny materiał pod nasze drewno. To daje nam możliwość wykonania długich otworów bez przewiercenia stołu. Kiedy już wykonamy głębszy otwór, koniecznie należy powoli zmniejszyć prędkość obrotowa wiertła. Pamiętaj także o powolnym wyjmowaniu wiertła z głębokich otworów, aby nie uszkodzić ścianki otworu. Gwałtowne wyciągniecie może spowodować kruszenie materiału i zniszczenie całego wykonania otworu.

Niska precyzja wiercenia w drewnie - przyczyny

 • Dosyć specyficzny rodzaj wierteł, który może być trudny w obsłudze dla niektórych osób.
 • Nieumiejętność obsługi specjalistycznego sprzętu np. wiertarko-wkrętarki lub wiertarek.
 • Słaba jakość drewna, która powoduje kruszenie materiału.
 • Tępe krawędzie skrawające wiertła.
 • Brak pamięci o tym by schłodzić wiertło.
 • W początkowej fazie wiercenia nie ma kontroli, czy wiertło trzyma odpowiednią pozycję.

 Wiercenie otworów w drewnie - podsumowanie

Jeśli chcemy zrobić precyzyjne otwory w naszym drewnie musimy pamiętać o wyborze wysokiej jakości maszyny do drewna - wiertarki oraz wiertła odpowiednio dobrane do obrabianego materiału. Podczas wiercenia należy pamiętać o stabilizacji wiertła, by nie doszło do jego złamania i przegrzania. Wykonując taką pracę zadbaj o swoje bezpieczeństwo zakładając odzież roboczą, okulary, a także rękawice robocze. W swoim warsztacie możesz również zainstalować odciągi do trocin. Zrobione w drewnie otwory i powierzchnię drewna należy oczyścić z pyłu i trocin.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl