Wiertła do drewna - rodzaje. Jakie wiertła do drewna wybrać? 0
Wiertła do drewna - rodzaje. Jakie wiertła do drewna wybrać?

Wiercenie otworów w drewnie to jedna z częściej wykonywanych czynności w warsztacie każdego majsterkowicza. Do przeprowadzenia różnego rodzaju prac remontowych, budowlanych lub wykończeniowych, z pewnością warto zainwestować w solidny zestaw narzędzi i akcesoriów. Jakie są rodzaje wierteł do drewna? Więcej na temat ich zastosowania dowiesz się z naszego artykułu.

Wiertła do drewna - na czym polegają różnice?

Wiertła służą do wiercenia otworów w różnych materiałach. W drewnie i podobnych do niego tworzywach proces ten przebiega m.in. w celu osadzenia kołków, czy ułatwienia dłutowania lub piłowania. Niezależnie od powodu, dla którego korzystamy z wiertarki do drewna, źle dobrane wiertło utrudni przeprowadzenie różnego typu prac. Jako że drewno zalicza się do miękkich materiałów, naniesione na nim otwory mogą cechować się zróżnicowaną głębokością otworów. Wiertła przeznaczone do drewna mają inną geometrię ostrza, kąt wierzchołkowy, a ponadto zawierają dodatkowe ostrze cenzurujące, które zapobiega ich przesuwaniu. Dzięki niemu wiertło jest o wiele bardziej stabilne i dobrze sprawdzi się nawet przy wykonywaniu wymagających prac. Użycie przy pracy w drewnie wiertła do metalu wymaga szczególnej ostrożności. W innym wypadku istnieje ryzyko ślizgania się pręta na powierzchni materiału, co może skutkować zniszczeniem tworzywa.

Wiertła do drewna - rodzaje wierteł

Zanim przystąpimy do zakupu wierteł, warto poznać ich typy. Podstawowe rodzaje wierteł do drewna dzielą się w zależności od ich przeznaczenia, rodzaju materiału i wielkości otworów. Jakie popularne wiertła do drewna możemy wyróżnić?

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię wiertarki elektryczne z naszej oferty?

Wiertła kręte

Kręte wiertła do drewna to najpopularniejszy rodzaj. Wykorzystywane są do robienia otworów o dużej średnicy i głębokości. Ich budowa poprzez spiralne rowki, umożliwia bieżące usuwanie powstających przy pracy wiórów. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej (często także z dodatkiem kobaltu). Wiertło kręte posiada ostrze centrujące i dwie krawędzie skrawające. Jego budowa pozwala więc dokładnie zgłębić się w powierzchnię wierconego materiału. Cechą charakterystyczną tego typu wiertła jest jego wydajność i możliwość precyzyjnego wiercenia otworów. Oprócz tego jest niezwykle wytrzymałe. Wiertła kręte z gwintowanym ostrzem stosowane są przede wszystkim przez budowlańców i cieśli, rzadziej można je spotkać np. w przydomowym warsztacie.

Wiertła płaskie

Płaskie wiertła są wykorzystywane do wykonywania otworów o większych średnicach. Ich konstrukcja jest prosta. Nie mają możliwości odprowadzania wiórów, stąd podczas wykonywanych prac należy co jakiś czas usuwać je samodzielnie. Wiertło płaskie składa się z płaskich powierzchni skrawających oraz spłaszczonej części roboczej. Mają głowicę, która płynnie przechodzi w uchwyt cylindryczny (jako że podczas wiercenia w drewnie otworów, wiertła zostają poddane dużej sile). Najlepsze zastosowanie mają przy mało skomplikowanych pracach, niewymagających dużej precyzji. Płaskie wiertła frezowe posiadają gwintowane ostrze zamiast kolca. Tego typu pręty są wyposażone w dodatkowe zadziory-nacinaki na zewnętrznych krawędziach ostrzy.

[product category_id="191" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wiertła spiralne

Spiralne wiertła są przeznaczone specjalnie do wiercenia w drewnie otworów o małych lub średnich średnicach. Są wyposażone w wielokątny uchwyt wiertarski, który uniemożliwia obracanie się świdra i ułatwia pracę w twardych materiałach. Wiertło spiralne często wykorzystuje się przy dokładnych pracach, które wymagają zachowania świdra w jednym punkcie. Wyposażone jest w gwintowany stożek centrujący, co skutkuje wciąganiem wiertła do środka. Spiralne wiertła do drewna z reguły mają zwężony chwyt, co umożliwia jego zastosowanie nawet w zwykłych wiertarkach.

Wiertła cylindryczne

Służą do wiercenia płytkich otworów nieprzelotowych z płaskim dnem. Wiertło cylindryczne określane jest także jako sednik. Jego robocza część jest cylindryczna i działa na zasadzie frezu czołowego. Usuwa materiał za pomocą półokrągłych ostrzy obwodowych i dobrze naostrzonych noży. Jest wyposażony w kolec centrujący, dzięki czemu można z łatwością wykonać otwór wystający poza krawędź obrabianego przedmiotu. Podobne do wierteł cylindrycznych są środkowce dwuostrzowe. Cechuje je wyposażenie w ostrze nacinające, a nie obwodowe. Warto jednak pamiętać, że oba rodzaje mają podobną jakością wykonania.

Otwornice

Otwornice służą do wiercenia otworów w najtwardszych gatunkach drewna. Za ich pomocą otrzymamy jeszcze większe otwory, wykonywane przede wszystkim w drewnie, czy nawet tworzywach sztucznych. Otwornice mają kształt pierścieni z zębami tnącymi z węglików spiekanych. Możemy zakupić je w zestawie lub pojedynczo, co jest istotne pod względem jakości ich wykonania. Wylutowane zęby z węglika spiekanego występują w liczbie, która dostosowana jest do średnicy otwornicy.

Wiertła do drewna - rodzaje i zastosowanie. O czym jeszcze należy pamiętać?

Różne rodzaj wierteł umożliwiają przeprowadzanie zarówno zwykłych, nietypowych, jak i bardziej skomplikowanych prac w warsztacie. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre typy wierteł jak np. wiertła drążone, czy do konfirmatorów, znajdą swoje zastosowanie jedynie przy wykonywaniu profesjonalnych zadań stolarskich. Do stworzenia precyzyjnych otworów lepiej sprawdzą się wiertła przeznaczone do drewna, a nie metalu. Kluczowym kryterium przy doborze odpowiednich narzędzi do wiercenia, jest jednak charakter wykonywanych prac i rodzaj materiału, który poddawany jest obróbce.

Sprawdź również, jak wiercić w metalu i na czym polega wiercenie w betonie

Jakie są rodzaje wierteł do drewna? Sprawdź!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl