Wyburzanie ściany nośnej - o czym należy pamiętać? 0
Wyburzanie ściany nośnej - o czym należy pamiętać?

Czasami przy planowaniu remontu lub renowacji domu, chcemy zmienić jego układ. Może to wynikać np. z nieustawności mieszkania, małego metrażu lub chęci posiadania otwartej kuchni. Z tego powodu może być mowa o usunięciu ściany. Jeśli chodzi o ściany działowe, nie powinno to sprawić większego problemu. Jednak wyburzenie ściany nośnej należy do bardziej skomplikowanych operacji i wymaga większego przygotowania.

Czym różnią się ścianki działowe i ściany nośne?

Przy coraz większej popularności otwartych wnętrz i mieszkań na planie tak zwanym open space, jednak często może to wymagać gruntownych zmian w dotychczasowej budowie. Zanim jednak rozpoczniesz prace remontowe, musisz dokładnie sprawdzić, które ściany możesz usunąć.

W budownictwie istnieją dwa rodzaje ścian, czyli tak zwanych wewnętrznych przegród budowlanych. Są to:

  • ściany nośne - pełnią one rolę konstrukcyjną, przenoszą obciążenia budynku na jego fundamenty, bardzo ważne w konstrukcji budynku;

  • ściany działowe - służą jedynie do wewnętrznego podzielenia na poszczególne pomieszczenia mieszkalne, nie stanowią tak ważnej funkcji konstrukcyjnej.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, jeśli ktoś zabrałby się za samodzielne wyburzanie ściany nośnej bez przygotowania - skutki mogłyby być katastrofalne. Gdzie znaleźć informację, z którym rodzajem ściany mamy do czynienia?

Najprościej jest to sprawdzić na planach mieszkania lub domu. Ścianki działowe najczęściej zaznacza się na planie kreskami, które tworzą kratkę. Natomiast ściana nośna jest oznaczona grubszą kreską i ukośnymi liniami.

Możesz też przeprowadzić samodzielny test "grubości". Grubość ściany nośnej powinna wynosić minimum 20 cm, natomiast ścianki działowe mają zazwyczaj między 12 a 16 cm grubości, wliczając w to tynki.

Inne sposoby na rozpoznanie ściany nośnej

Jeśli chcesz upewnić się, z jaką ścianą masz do czynienia, możesz wykorzystać któryś z poniższych sposobów.

  1. Sprawdź, w jaki sposób ułożone są ściany w danym budynku - ściany działowe opierają się na sobie, to oznacza, że jeśli jakaś ściana jest tylko na jednej kondygnacji, najprawdopodobniej nie jest nośna.

  2. Rozpoznaj materiał budowlany - obecnie, w nowoczesnym budownictwie, ściana nośna jest zazwyczaj wykonana z płyt żelbetowych, natomiast działowa zazwyczaj składa się z cegieł i pustaków. Sprawia to, że identyfikacja jest całkiem łatwa, biorąc pod uwagę zastosowane materiały.

  3. Poszukaj szczeliny dylatacyjnej - na ścianie działowej konieczne jest zostawienie specjalnej szczeliny amortyzującej naturalne ruchy budynku, dlatego jeśli znajdziesz na połączeniu ściany z sufitem, pod warstwą tynku, zaprawę murarską, najprawdopodobniej jest to ściana nośna.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię elektronarzędzia z naszej oferty?

Wyburzenie ściany nośnej - potrzebne dokumenty

Po rozpoznaniu z jaką ścianą masz do czynienia, możesz przystąpić do dalszych czynności. Działowe mogą być wyburzane bez specjalnych pozwoleń, jednak zawsze przy takich zabiegach należy być bardzo uważnym, a zwłaszcza jeśli odbywa się to w starszych budynkach. Natomiast nie musisz załatwiać wtedy formalności, ponieważ takie działania nie kwalifikują się do przebudowy.

Jeśli chodzi o wyburzenie ściany nośnej, sprawa wygląda inaczej. W pierwszej kolejności konieczne będzie zdobycie opinii konstruktora lub architekta. Wtedy będziemy w stanie dowiedzieć się, czy wizja wyburzenia ściany nośnej jest w ogóle możliwa.

Może się zdarzyć, że wewnątrz tej ściany przebiegają ważne instalacje, na przykład wentylacja dla paru pięter - w takich przypadkach zburzenie ściany nie będzie możliwe.

Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Nie jest możliwe też zburzenie ściany, kiedy przebiegają przez nią: klimatyzacja, sieć elektryczna, wodna, sieć instalacji gazowych czy też przewody wentylacyjne.

Potrzebne będzie więc specjalne pozwolenie, także projekt budowlany. Najlepiej jest więc udać się do architekta, który w danym miejscu ściany nośnej postawi podciąg. To taki element konstrukcyjny, który służy przekazaniu realnego obciążenia na inne ściany. Może być to belka, kolumna lub na przykład filar.

[product category_id="199" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Dlaczego konieczne jest uzyskanie pozwolenia, aby wyburzyć ścianę nośną?

Samodzielne wyburzenie ściany nośnej bez odpowiedniego zezwolenia może mieć fatalne konsekwencje. Zawsze konieczne jest uzyskanie zezwolenia, ponieważ w przeciwnym razie może grozić zawalenie ściany, a nawet całego budynku!

Częściowe wyburzenie ściany nośnej

A co jeśli chodzi o częściowe wyburzanie ścian? Jest to możliwe, jednak w tym wypadku również konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej zgody od architekta, a także projekt budowlany. Natomiast jeśli ma to być tylko okno w ścianie, możliwe jest, że nie będzie konieczne użycie podciągu, którego używa się, aby wyburzenie ściany konstrukcyjnej było bezpieczne.

Burzenie ściany nośnej - co jest do tego potrzebne?

Jeśli chcesz zająć się tym samodzielnie, oprócz odpowiednich zezwoleń, konieczny będzie specjalny sprzęt, który ułatwi ci pracę. Do tego zalicza się:

Młot wyburzeniowy lub młotowiertarkę - dzięki takim urządzeniom będziesz mógł znacznie przyspieszyć i usprawnić pracę. Poradzą sobie nawet z żelbetową konstrukcją. Najlepszym wyborem będzie model, który ma opcję tłumienia wibracji - to zapewni ci komfort pracy.

Narzędzia ręczne

Tutaj przydadzą się różne rodzaje, zarówno młoty, łomy, piły, masel mogą zostać użyte, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie można dotrzeć przy użyciu ciężkich elektronarzędzi.

Materiały ochronne

Przydadzą się, aby nie ubrudzić ani nie uszkodzić ścian i mebli w otoczeniu wykonywanej pracy. Zwłaszcza folia malarska i taśma klejąca powinny tu spełnić swoje zadanie.

Produkty BHP

Sprzęt BHP jest obowiązkowym elementem takich prac. Bezpieczeństwo osoby wykonującej roboty jest bardzo ważne, dlatego burzenie ścian musi być wykonywane z maską ochronną, okularami, kaskiem oraz rękawicami. Zabezpieczą przed potencjalnymi urazami i kontuzjami.

Jak wyburzyć ścianę nośną?

Na sam początek powinieneś przede wszystkim zabezpieczyć siebie, czyli założyć kask, maskę i okulary. Odzież robocza zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort pracy. Następnym krokiem będzie dokładne zabezpieczenie pomieszczeń, mebli, okien i innych elementów za pomocą folii malarskiej.

Dzięki temu cały kurz i pył osadzi się na folii, a nie na podłodze i meblach, co zaoszczędzi Ci sprzątania. Jeśli mieszkasz w bloku, należy wcześniej poinformować sąsiadów, czasami jeśli zajdzie taka potrzeba, może ci się przydać także uzyskanie

Wyburzanie ścian zaczyna się od samej góry. Po pierwsze, wykucie bruzd, nieco większych niż planowany podciąg. Kiedy już zostanę wykute, w miejscu, które przewiduje projekt przebudowy umieść podciąg. Kiedy będzie na stałe unieruchomiony i stabilny, możesz przejść dalej i rozpocząć wyburzanie ścian.

Wyburzanie ścian

Pamiętając, o kierunku z góry do dołu, możesz zacząć usuwać ścianę po kawałku. Zachowaj szczególną uważność przy krawędziach, gdzie spotykają się ściany. Jeden nieostrożny ruch lub zbyt ciężki sprzęt i ściana może zostać uszkodzona.

Po usunięciu wszystkich fragmentów ściany zweryfikuj czy podciąg jest nadal stabilny, a strop się nie obniżył. Jeśli jest na tej samej wysokości, to znak, że wyburzenie ścian przebiegło poprawnie.

Warunki techniczne wyburzania ścian

Należy pamiętać, że przy wyburzaniu ścian należy też pamiętać o przepisach, czyli warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, a także ich usytuowanie. Na co należy zwrócić uwagę, kiedy planujemy wyburzenie ściany nośnej lub wyburzenie ściany działowej?

Jeśli planujesz zaprojektowanie wnęki, na przykład garderoby, należy pamiętać o odpowiednim dostępie światła dziennego. W pomieszczeniach, które są stale uczęszczane przez ludzi, stosunek powierzchni okien (w świetle ościeżnic) do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8.

Łącząc pomieszczenia, należy pamiętać, że instalacji gazowych nie wolno prowadzić przez pokoje mieszkalne i takie, których użytkowanie może w jakiś sposób naruszyć stan techniczny instalacji. Ta zasada ma na celu zachowanie bezpieczeństwa budynków.

Nie zawsze możliwe jest połączenie pokoju z kuchnią lub łazienką, jeśli znajduje się tam urządzenie zasilane gazem. Tutaj znowu dochodzi aspekt zapewnienia dobrej wentylacji. Możemy wydzielić wnękę kuchenną, o ile zapewnimy jej odpowiednią wentylację grawitacyjną.

Podsumowanie

W niektórych przypadkach, zależnie od rodzaju ściany, szerokość wyburzenia itp., możemy przeprowadzić tę czynność z pomocą specjalnych ekip. Ścianę nośną należy wyburzyć ostrożnie i rozważnie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę konstrukcję budynku i zgodę administratora budynku.

Wyburzanie ściany może być trudnym procesem, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Specjalne maszyny i strój ochronny sprawią, że praca pójdzie gładko i bezpiecznie.

Zobacz również artykuł: Jak wiercić w płytkach?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl