Jak wiercić w płytkach? Podstawy wiercenia w płytkach i gresie 0
Jak wiercić w płytkach? Podstawy wiercenia w płytkach i gresie

Kafelki ceramiczne są niezwykle popularne. Nic dziwnego - mają one wiele zastosowań, chronią ściany przed silnymi zabrudzeniami i wilgocią dzięki czemu doskonale sprawdzają się w kuchni i łazience. Co jednak w sytuacjach, gdy chcemy na płytkach powiesić szafkę, wieszak czy półkę? Jak wiercić w gresie, aby nie doprowadzić do pęknięć lub rys? W artykule podpowiadamy jak przygotować się do tego zadania, o czym należy pamiętać oraz jak wiercić w płytkach.

Jak wiercić w kafelkach? Niezbędne akcesoria

Tworzenie otworów w gresie i innego rodzaju płytkach nie należy do łatwych czynności, jednak dzięki podstawowemu przygotowaniu i wyborze odpowiednich narzędzi nie powinniśmy mieć większych problemów z osiągnięciem naprawdę zadowalającego efektu. Jak w przypadku wiercenia w innych typach materiałów, tak i wiercenie w płytkach ceramicznych, aby zakończyło się sukcesem, wymaga dwóch rzeczy: właściwego wiertła i właściwego urządzenia.

Wiertła do płytek

Wybór odpowiedniego wiertła jest kluczem do sukcesu. Możliwości jest kilka:

  • doskonale sprawdzi się wiertło do płytek szkliwionych (wiertło łopatkowe, najlepiej z końcówką diamentową), które zakończone jest płaskim ostrzem w kształcie łopatki. Taka forma chroni powierzchnię płytki przed wyszczerbieniem oraz pozwala na uzyskanie precyzyjnie wykonanych otworów;
  • innym, równie skutecznym rozwiązaniem może być wiertło z węglików spiekanych - przy jego wykorzystaniu również nie musimy się obawiać złamania lub porysowania płytki;
  • w przypadku wyjątkowo twardych kafli (gresu) sprawdzi się wiertło diamentowe - jest ono niezwykle trwałe, gdyż jego końcówka spala się znacznie wolniej niż w przypadku wierteł miękkich. Warto jednak pamiętać, że wraz z tą trwałością wzrasta jego cena;
  • jeżeli nie posiadamy takich wierteł, możemy zastąpić je wiertłem do metalu. Więcej o ich specyfikacji przeczytać można tutaj: jakie wiertła do metalu?

Niezwykle istotne jest, aby średnicę wiertła dostosować do średnicy kołka (jej grubość uzależniona jest od przedmiotów, które chcemy na kołku powiesić - im są one cięższe, tym grubsze śruby i kołki musimy wkręcić w ścianę).

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię elektronarzędzia z naszej oferty?

Jaką wiertarkę do płytek wybrać?

Aby wywiercić otwór w płytkach potrzebna będzie wiertarka elektryczna. Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie jej rodzaju oraz mocy - najbardziej skuteczna okazuje się w tym przypadku wiertarka udarowa lub młotowiertarka.

Wiertarka udarowa, czyli rodzaj wiertarki ręcznej, w której istnieje możliwość uruchomienia mechanizmu udarowego w celu wiercenia w twardych materiałach niezwykle dobrze radzi sobie z twardymi powierzchniami. Same płytki co prawda nie tolerują udaru, ale potrzebny on będzie do znajdującej się pod nimi ściany.

Młotowiertarka (inaczej młot obrotowo-udarowy) – elektronarzędzie przeznaczone głównie do wiercenia otworów w betonie, kamieniu, marmurze itp. Łatwe w obsłudze i idealne do wiercenia w płytkach ceramicznych i gresie narzędzie, które charakteryzuje się imponującą mocą.

[product category_id="98" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak wywiercić dziurę w płytce?

Oznaczenie miejsca wiercenia płytek

Aby proces wywiercania otworu w płytkach odbył się zgodnie z zamierzeniami należy możliwie dokładnie określić jego miejsce. Dobrym na to sposobem jest przyklejenie taśmy maskującej (malarskiej) powyżej otworu - ma to na celu wytworzenie tarcia pomiędzy kaflem a wiertłem, co z kolei w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko poślizgu podczas wiercenia. Pomocne może okazać się również oznaczenie miejsca planowego otworu za pomocą markera. Inną, ale równie popularną taktyką jest wybicie małych otworów w wyznaczonych wcześniej miejscach, dzięki czemu wiertło nie będzie ślizgać się po powierzchni płytki.

Wiercenie w płytkach

Jeżeli punkty wiercenia płytek mamy już przygotowane możemy zacząć wiercenie. Przykładamy wiertarkę i zaczynamy na możliwie najniższych obrotach, które stopniowo zwiększamy. Na typ etapie udar musi być wyłączony - uruchamiamy go dopiero, gdy uda się nam przewiercić przez powierzchnię płytki. Wtedy też możemy zmienić wiertło na widiowe. Kiedy już uda się nam uzyskać otwór o oczekiwanym kształcie i wielkości wbijamy do niego kołek, można w tej czynności delikatnie pomóc sobie młotkiem.

Wiercenie w gresie

Płytki gresowe znane są ze swojej trwałości. Charakteryzuje je wyższy stopień twardości niż klasyczne płytki ceramiczne, co przy wywiercaniu w nich otworu może okazać się problematyczne. Najbardziej efektywną techniką będzie użycie kilku różnych wierteł - początkowo warto skorzystać z wiertła łopatkowego, następnie dobrze jest wymienić je na wiertło diamentowe - unikniemy w ten sposób uszkodzenia płytki. Do wiercenia w gresie wiertła warto testować i dobierać tak, aby praca wykonana była możliwie precyzyjnie.

Zobacz również: Jak ciąć płytki? Praktyczny poradnik

Jak wiercić w płytkach w prawidłowy sposób?

  1. Niezwykle ważna jest technika - warto pamiętać, aby nie wiercić ze zbyt dużym przyłożeniem siły, gdyż lepsze efekty uzyskamy pracując ostrożnym i delikatnym naciskiem, który dostosowujemy do oporu.
  2. Niebezpieczne dla wiertła może być przegrzanie, dlatego dobrze jest regularnie je chłodzić w zimnej wodzie.
  3. O ile to możliwe należy unikać wiercenia otworów w narożniku płytki, gdyż zmniejszamy w ten sposób prawdopodobieństwo pęknięcia.
  4. Wiercenie w płytkach wiąże się z dużą ilością pyłu - aby uniknąć bałaganu można poprosić kogoś o przytrzymanie szufelki lub od razu po wierceniu odkurzyć.
  5. Jeżeli chcemy wywiercić dosyć duży otwór, należy stopniowo zwiększać średnicę wiertła. Zaczynamy od cienkich wierteł, którymi przewiercimy się przez płytkę i kolejno zmieniamy wiertło na szersze. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pęknięcia płytki czy ściany.

Jak wiercić w płytkach, kafelkach i gresie? Podsumowanie

Stosując się do wyżej wymienionych zasad, wiercenie w płytkach i w gresie przebiegnie bez obaw o ewentualne zniszczenia. Odpowiednie zaplanowanie tego zadania oraz dobór właściwego sprzętu sprawi, że to z pozoru trudne zadanie przebiegnie bezproblemowo. Pamiętajmy, że bez względu na rodzaj narzędzi, wiercenie w płytkach należy wykonywać ostrożnie i delikatnie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl