Gwintowanie otworów - jak to zrobić? Poradnik krok po kroku 0
Gwintowanie otworów - jak to zrobić? Poradnik krok po kroku

Gwintowanie otworów to bardzo przydatna umiejętność. Dzięki niej będziemy mogli stworzyć taki otwór w obrabianym przedmiocie, w którym będziemy mogli wkręcić śruby. Jak gwintować otwory, aby praca przebiegała szybko i efektywnie? Nacięcia w otworze muszą być bowiem proste i bez przerw, aby śruba mogła być bez problemu i solidnie wkręcona w otwór. W poniższym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze informacje i podstawowe sposoby na gwintowanie otworów. Zapraszamy do lektury!

Gwintowanie otworów - na czym to polega?

Jak się okazuje, gwintowanie możemy wykonać na dwa sposoby - zewnętrzne i wewnętrzne. Na czym polegają te metody pracy i czym się różnią?

Gwintowanie wewnętrzne

To właśnie gwintowanie otworów nazywane jest gwintowaniem wewnętrznym. Polega na wykonaniu nacięcia, które będą prowadzić śrubę. Na początku musimy wywiercić taki otwór, który będzie odpowiedni dla wykonania potrzebnego gwintu.

Gwintowanie wewnętrzne

Gwintowanie zewnętrzne to z kolei gwintowanie prętów, które wykonamy za pomocą specjalnych narzynek, nakładanych na obrabiany przedmiot. W tym przypadku średnica gwintu musi być dostosowana do średnicy pręta.

Przeczytaj również: Cięcie aluminium - czym ciąć aluminium?

Gwintowanie otworów - jakie narzędzia ułatwią pracę?

Gwintowanie otworów możemy wykonać ręcznie lub mechanicznie - każdą z metod mogą ułatwić niezawodne narzędzia dopasowane do tego zadania. 

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię gwinciarki z naszej oferty?

Ręczne gwintowanie otworów

Decydując się na gwintowanie ręczne, będzie potrzebować specjalnych uchwytów i pasujących do nich gwintowników prostych. Dzieli się je na trzy rodzaje:

  • narzynaki - posiadają tylko jedno nacięcie i używa się ich na pierwszym etapie gwintowania otworów.
  • zdzieraki - posiadają już dwa nacięcia i służą w drugiej części gwintowania.
  • wykańczaki - jak sama nazwa wskazuje, te gwintowniki służą do wykończenia gwintowania otworów i nie posiadają żadnych nacięć.

Mechaniczne gwintowanie otworów

Jest znacznie bardziej komfortowe i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. Mechaniczne gwintowanie otworów jest niezwykle szybkie i precyzyjne. Do tej pracy będziemy potrzebować wiertarki lub specjalnej gwintownicy/gwinciarki, która jest przeznaczona właśnie do tego typu obróbki. Do mechanicznego gwintowania otworów używa się mechanicznych gwintowników, które spełniają wszystkie trzy zadania - narzynają, zdzierają i wykańczają gwint. Oznacza to, że gwintowanie otworów możemy wykonać za pomocą jednego gwintownika, przez co oszczędzamy czas na jego wymianie. Gwintowniki proste służą wyłącznie do wykonywania gwintów przelotowych, natomiast dzięki gwintownikom skrętnym możemy wykonać gwinty przelotowe i nieprzelotowe.

[product category_id="5" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

Specjalnie gwintownice

Na rynku dostępne są specjalnie zaprojektowane elektronarzędzia, które służą do gwintowania otworów. Ich budowa jest bardzo przybliżona do konstrukcji wiertarki, jednak różnią się kilkoma szczegółami, które znacznie wpływają na komfort i precyzję wykonywanej pracy. Gwintownice elektryczne spotkać można w profesjonalnych zakładach, gdzie liczy się czas i bardzo dokładne nacięcie. Dzięki takiemu narzędziu możemy w jednej operacji wykonać gwintowanie - pozwala na to wysoki moment obrotowy, niskie obroty i wysoka współosiowość. Dociskając to narzędzie, uruchamiamy gwintowanie na prawych obrotach, natomiast odciągając wrzeciono, automatycznie przełączamy się na gwintowanie na lewych obrotach.

Jak gwintować otwory?

Jeżeli mamy już potrzebne narzędzia, możemy przystąpić do pracy. Jak już wspomnieliśmy, na samym początku należy wywiercić otwór o odpowiedniej głębokości i średnicy. Następnie należy posmarować otwór za pomocą specjalnego oleju do gwintowania. 

Maszynowo

Jeżeli zdecydowaliśmy się na maszynowe gwintowanie otworów, to zadanie jest proste - wystarczy wykonać takie czynności, jak w przypadku wiercenia. Pamiętajmy jednak, że używając zwykłej wiertarki, działajmy na jak najniższych obrotach.

Ręcznie

Jeżeli natomiast wykonujemy wszystko ręcznie, proces jest nieco bardziej skomplikowany. Gwintowniki mocujemy w specjalnym uchwycie czworokątnym, umieszczamy je w otworze i kręcimy zgodnie z ruchem zegara. Po pełnym obrocie ważne jest, aby wykonać niewielki ruch powrotny w lewo, dzięki któremu złamiemy wiór i zabezpieczymy gwint przed zniszczeniem.

Gwintowanie otworów - kilka ważnych porad

Aby mieć pewność, że gwintowanie będzie stabilne i wytrzymałe, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przed rozpoczęciem pracy sprawdźmy, czy narzędzie jest solidnie zamocowane. W innym wypadku możemy złamać gwintownik lub wykonać bardzo słaby gwint, który nie będzie spełniał swojej roli. Przy gwintowaniu bardzo ważny jest także równomierny posuw. Jeżeli nie jest on dobry, możemy doprowadzić do rozszerzenia gwintu i jego zniszczenia. Pamiętajmy również, że przed rozpoczęciem pracy, musimy dokładnie dobrać średnicę wiertła i gwintowników.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Państwa pomocny! Jak widać, gwintowanie otworów nie jest zbyt skomplikowane - wysoka jakość gwintu zależy przede wszystkim od naszej cierpliwości i dokładności.

Być może zainteresuje Cię również: Gięcie blach - metody na wyginanie blachy

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl