
Frezowanie CNC, podobnie jak toczenie CNC, zalicza się do metody obróbki materiałów. Obróbka skrawaniem CNC łączy w sobie możliwości nowoczesnej technologii CNC, wiedzę z obszaru automatyki, a także możliwości z zakresu robotyki, mechatroniki, czy programowania. Obróbka mechaniczna CNC zmierza więc w obszar cyfryzacji i produkcji seryjnej na zaawansowanym poziomie. Na czym polegają usługi CNC? W poniższym artykule przybliżymy informacje z zakresu obróbki skrawaniem.
Na czym polega obróbka CNC?
Procesy obróbki CNC (Computerized Numerical Control) służą wytwarzaniu precyzyjnych części przy pomocy maszyny wyposażonej w mikrokomputer. Oznacza to, że do ich przebiegu nie potrzeba ręcznej interwencji operatora, a mechanizm działania jest regulowany komputerowo. W tym celu wykorzystuje się maszyny CNC. To nowoczesna i udoskonalona wersja w porównaniu do korzystanie z metod konwencjonalnych. Czym jest obróbka metali CNC? Proces polega na usuwaniu warstwy materiału, a więc dokładnym ścinaniu lub skrawaniu, przy pomocy wprawianego w ruch obrotowy narzędzia skrawającego. Czynności związane z obrabianiem przejmuje program. Oprócz metali (np. aluminium) procesom obróbki mogą być poddane surowce takie jak: drewno, czy tworzywa sztuczne.
Obróbka CNC - etapy obróbki skrawaniem
Jak uzyskać element w pełni dostosowany do potrzeb klienta? Jego produkcja dzieli się na trzy etapy, podlegające ciągłej kontroli: projektowanie komputerowe, adaptacja projektu danego elementu oraz jego dalsze poddanie pod obróbkę (frezowanie, toczenie, szlifowanie). Frezowanie metalu i innych materiałów to rodzaj obróbki, którą można przeprowadzić z wykorzystaniem różnych technik, których dostosowanie zależy od przyjętych kryteriów obróbki. Z kolei toczenie CNC polega na nadawaniu kształtu bryłom obrotowym. Jego przebieg również można podzielić na kilka sposobów i znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży przemysłowej. Szlifowanie powierzchni materiału sprawia natomiast, że po przeprowadzonej obróbce wykonany element otrzymuje zamierzone parametry i spodziewany efekt wizualny. Już na samym początku rozpoczętego procesu pod uwagę bierze się następujące czynniki:
- rodzaj obrabianego materiału,
- dostępne narzędzia skrawające,
- techniczne możliwości obrabiarki CNC
Obróbka CNC - podstawowe zalety
Obróbka CNC to uniwersalna metoda, która ułatwia proces produkcji seryjnej i dlatego znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w szczególności w przemyśle metalowym. Wpływa na wysoką jakość pracy, a także wzrost wydajności i powtarzalność wykonania działań, co bezpośrednio przekłada się na automatyczną pracę i minimalizowanie błędów przy produkcji części. W dodatku czas, poświęcony na wykonanie skomplikowanych kształtów, zmniejsza się. Dzięki temu zarówno koszty produkcji, jak i wykorzystanie obrabianego materiału, zostaną w pełni zoptymalizowane. Prace podejmowane w ramach obróbki CNC są bardziej ekonomiczne. Dlatego też przeprowadzenie działań np. przy pomocy obrabiarki CNC przebiegnie szybciej i sprawniej niż przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Do pozostałych zalet procesu zalicza się również: ograniczenie powstawania odpadów, maksymalne wykorzystanie surowców oraz zwiększenie bezpieczeństwa przy pracy.
Więcej informacji o zaletach technologii CNC, znajdziesz w naszym wpisie: https://jptech-maszyny.pl/technologia-cnc-wady-i-zalety
Maszyny CNC - rodzaje
Nawet w przypadku podejmowania się najtrudniejszych wyzwań, metoda CNC znajdzie swoje skuteczne zastosowanie przy różnego typu pracach. Oprócz wiedzy, doświadczenia i odpowiednich technik, konieczne jest użycie profesjonalnego sprzętu do obróbki. Które z maszyn okażą się pomocne podczas skrawania? Są to przede wszystkim:
- Centra tokarskie - podobnie jak tokarki CNC do obróbki metali, są sterowane komputerowe. Mają jednak większą moc i więcej osi, które umożliwiają bezproblemowe toczenie, wiercenie, gwintowanie, czy frezowanie CNC przy pomocy napędzanych narzędzi.
- Centra frezarskie - to obrabiarki, które służą do frezowania wyrobów o większych gabarytach.
- Centra obróbcze wielozadaniowe - łączą w sobie cechy centrów frezarskich i tokarskich. Zostały stworzone z myślą o uzyskaniu skomplikowanych kształtów. Podstawową zaletą maszyny jest możliwość wykonania gotowych elementów podczas jednego procesu obróbki.
Obróbkę skrawaniem CNC mogą wykorzystywać różnego rodzaju podmioty, związane m.in. z branżą: budowlaną, farmaceutyczną, kolejową, górniczą lub energetyczną.
Obróbka skrawaniem CNC - o tym należy pamiętać!
Obróbka CNC unowocześnia przemysł, a obrabiane materiały są wykonane na najwyższym poziomie. Właściwie przeprowadzona obróbka skrawaniem metali pozwala na odwzorowanie nawet najbardziej wymagających projektów, w przypadku których obróbka ręczna byłaby niewystarczająca. Stosując profesjonalną obrabiarkę CNC lub inne maszyny do metalu sterowane numerycznie, umożliwiają stworzenie większej ilości elementów w krótkim czasie. Zastosowanie technologii CNC gwarantuje precyzyjne wykończenie elementu, ale również większą wydajność i wygodę przy pracy. Obowiązkowo należy jednak właściwie wyszkolić osoby, które podejmą się tego rodzaju obróbki. Operator CNC musi posiadać podstawową wiedzę z zakresu oprogramowania i obsługi danej maszyny. Konieczna jest także znajomość metod pomiarowych, czy zasad przebiegu skrawania. Tylko odpowiednio wykwalifikowani pracownicy w pełni wykorzystają możliwości nowoczesnej metody obróbki metali i innych materiałów.
Dowiedz się również, na czym polega spawanie metalu.