
Tłoczenie blach jest popularną obróbką plastyczną metali na zimno i ciepło. Kształtowanie blachy jest konieczne do uzyskania produktów o pożądanej strukturze i jakości. Jak wygląda tłoczenie blach? Jakich urządzeń wymaga ta obróbka? Sprawdź więcej w naszym artykule.
Tłoczenie - co to?
Tłoczenie to jeden z podstawowych rodzajów obróbki plastycznej - ciąg określonych procesów, które pozwalają nam uzyskać prawidłowo obrobiony metal. Metodą tłoczenia nazywamy proces łącznia i kształtowania w daną formę blach np. aluminium, płyt czy folii w produkt o danych wymiarach i grubości. Do tej obróbki plastycznej wykorzystywane są prasy hydrauliczne i mechaniczne (sprawdź szeroki wybór pras warsztatowych: https://jptech-maszyny.pl/prasy-warsztatowe).
Tłoczenie blach znajduje swoje zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle. Wykorzystywane blachy w różnym kształcie używane są w energetyce, budownictwie, produkcji, jak i również widzimy takie produkty na co dzień.
Tłoczenie blach obejmuje proces taki jak:
-
cięcie,
-
kształtowanie,
-
łączenie.
Od czego zależy prawidłowe tłoczenie blachy?
Umieszczanie blach w prasach tłoczących to jeden z powszechnie używanych sposobów na kształtowanie produktu. Na co należy zwrócić uwagę? Jakość zależy od:
-
rodzaju użytego materiału - tutaj bardzo ważna jest odporność na rozciąganie - to, czy blacha posiada predyspozycje do zniekształceń, zatarć, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia materiału,
-
wybranego narzędzia roboczego - do tłoczenia blach musimy wybrać taki sprzęt i jego parametry jak matryc czy stempli, aby pasowały i były adekwatne do właściwości tłoczonej blachy.
Niedostosowanie się do takich zasad może skutkować otrzymaniem wadliwego produktu pod względem wytrzymałościowym czy innego kształtu. Grubość tłoczonej blachy może całkowicie odbiegać od pożądanego efektu, a użyte cięcie da nam materiał o nieprawidłowym rozmiarze. Zobacz więcej informacji o obróbce plastycznej metali: https://jptech-maszyny.pl/obrobka-plastyczna-metalu-na-zimno.
Tłoczenie blachy na zimno
Tłoczenie blach na zimno wymaga odpowiedniej temperatury, która jest utrzymywana przez urządzenie. Ze względu na to, że wytłaczanie generuje ciepło przez tarcie na styku narzędzia i metalu, konieczne jest stosowanie metody na zimno. Wzrost temperatury podczas tłoczenia niektórych metali może je permanentnie zniszczyć, zmienić ich strukturę. Posiadając dobrej jakości sprzęt jesteśmy w stanie otrzymać blachę o danej grubości i w prawidłowych wymiarach. Łączone ze sobą części, elementy blach przez gięcie mogą być dalej przekazane do dalszej obróbki.
Wady tłoczenia blachy na zimno
-
Wysokie koszty wytwarzania produktu.
-
Wysokie wymagania techniczne.
-
Tłoczenie blach w małej partii.
Zalety tłoczenia na zimno
-
Wytworzone produkty nie muszą być obrabiane.
-
Stabilne wymiary blachy o wysokiej jakości.
-
Oszczędność surowców i energii.
Jakie maszyny do tłoczenia blach kupić?
Wybierając taką maszynę warto sprawdzić takie parametry jak nacisk prasy, szybkość posuwu i moc silnika. Te specjalistyczne sprzęty nie są tanie, dlatego warto wybrać te, które pochodzą od znanych producentów - przykładem producenta produkującego solidny sprzęt jest Metallkraft. Specjalizuje się on wytwarzaniu wysokiej jakości sprzętów do obróbki metalu i jest liderem wśród marek na skalę całej Europy. Kupując maszyny do metalu tej firmy, zyskujesz gwarancję utrzymania powtarzalności wykonywanych produktów w swoim zakładzie. Wybór tańszych maszyn w tym przypadku może częściej się psuć, a to bezpośrednio przełoży się na zyski Twojej firmy.