
Każdy, kto miał styczność z rzemiosłem stolarza, na pewno słyszał o obróbce zwanej toczeniem drewna. Jest to dość zaawansowany rodzaj pracy z drewnem i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. W naszym artykule omawiamy, jak się do tego zabrać.
Toczenie drewna jest zaawansowanym typem obróbki, który służy nadaniu obiektowi kształtu bryły obrotowej. Proces ten wymaga bardzo dużej precyzji oraz skupienia rzemieślnika - nawet krótka chwila nieuwagi sprawić może, że toczenie w drewnie nie powiedzie się. Na szczęście powstał odpowiedni sprzęt, który to zadanie może nam ułatwić.
Jak wygląda toczenie drewna?
Toczenie drewna odbywa się poprzez wprawienie w ruch obrotowy danego przedmiotu, a następnie skrawanie jego powierzchni w taki sposób, aby uzyskał on kształt bryły obrotowej takiej jak walec, kula, stożek itd. Jest to jeden z późniejszych etapów obróbki drewna, ponieważ wymaga odpowiednio przygotowanego materiału a po jego zakończeniu należy efekt pracy odpowiednio zabezpieczyć. Jak łatwo się domyślić, toczenie nie jest obowiązkowym elementem obróbki każdego przedmiotu drewnianego. Z toczenia w drewnie korzysta się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zależy nam na wspomnianym wcześniej kształcie bryły obrotowej, czyli np. podczas tworzenia gałek do drzwi, figur szachowych bądź różnego typu wykończeń.
Toczenie drewna odbywa się z pomocą tokarki do drewna. Swoje działanie maszyna opiera właśnie na ruchu obrabianego przedmiotu. Wprawienie go w ruch obrotowy jest kluczowe dla uzyskania pożądanego efektu, ruch noży tokarskich jest traktowany jako pomocniczy. Ze względu na specyfikę materiału, jakim jest drewno, ten rodzaj obróbki wymaga odpowiedniej precyzji oraz umiejętności. Toczenie w drewnie nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak miękką powierzchnię posiada drewno. Doświadczony rzemieślnik będzie w stanie z pomocą toczenia uzyskać inne kształty niż tylko te obrotowe, jednak trzeba pamiętać, że wymaga to odpowiednich umiejętności. Zaznaczyć też należy, że toczenie drewna różni się całkowicie od toczenia metalu i w o wiele większym stopniu polega na stopniu zaawansowania obrabiającego.
- Zaufaj profesjonalistom
Interesują Cię tokarki do drewna z naszej oferty?Maszyna do toczenia drewna
Obrabiarką zajmującą się toczeniem drewna jest właśnie tokarka. W swojej pracy urządzenie wykorzystuje noże tokarskie do drewna , wiertła bądź narzędzia do gwintowania. Cały proces polega na wprawienie przedmiotu w ruch obrotowy a następnie z pomocą skrawania nadania mu kształtu bryły obrotowej. Do umieszczania narzędzia obrabianego korzysta się w maszynie z tak zwanych kłów bądź specjalnie zamontowanego uchwytu. Do toczenia użyć można również odpowiednich dłut, jeśli interesuje nas obróbka również ścian wewnętrznych.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli tokarek do drewna. Do od naszych potrzeb oraz możliwości zależy, które urządzenie będzie najlepiej dopasowane do naszego warsztatu. Najpopularniejszymi są modele kłowe. Służą do obrabiania przedmiotów, które są co najmniej sześciokrotnie dłuższe od swojej średnicy. Przedmiot taki umieszcza się między wrzecionem a kłem, co pozwala na swobodny obrót. Tokarki kłowe dzielą się dalej na uniwersalne, stołowe, produkcyjne czy też ciężkie.
Kolejne modele warto uwagi to tokarki uchwytowe. W tych urządzeniach przedmiot obrabiany jest trzymany w uchwycie wrzeciona. Dzielą się one na automatyczne (poziome), czyli takie które mogą obrabiać przedmiot kilkoma narzędziami jednocześnie oraz pionowe, które z kolei zapewniają większy dostęp do obrabianego przedmiotu.
Wśród specjalistycznych typów tokarek można znaleźć również modele rewolwerowe - o dużej szybkości i wydajności, karuzelowe - o zwiększonej stabilności, tarczowe - przeznaczone do niskich przedmiotów o dużej średnicy.
Co po toczeniu w drewnie?
Toczenie w drewnie nie powinno być nigdy ostatnim etapem obróbki. Drewno po toczeniu jest podatne na zniszczenia oraz uszkodzenia, stąd należy je odpowiednio osłonić przed negatywnym wpływem temperatury, wilgoci oraz czynników mechanicznych. W tym celu należy skorzystać z klasycznych rozwiązań takich jak impregnowanie oraz polerowanie drewna (o którym pisaliśmy wcześniej). Dodatkowo, dobrze jest uważać podczas korzystania z takich przedmiotów. Ze względu na ich charakterystyczną budowę są one dość delikatne.
Toczenie drewna to nieodłączny element obróbki, jeśli zależy nam na stworzeniu przedmiotów o różnych nietypowych kształtach. Nie jest to proces łatwy oraz wymaga dobrze dobranego sprzętu, jednak jest niezbędny, jeśli zależy nam na wykonaniu elementów o kształcie bryły obrotowej lub podobnym.