Wiercenie w żelbetonie — czym wiercić? 0
Wiercenie w żelbetonie — czym wiercić?

Wiercenie w żelbecie może wydawać się skomplikowanym zadaniem ze względu na specyficzną strukturę tego materiału. W zadaniu tym może pomóc odpowiednio dobrany sprzęt oraz wiertła, dzięki czemu praca będzie przebiegać sprawniej i co najważniejsze — znacznie szybciej. Zastanawiasz się, za pomocą jakiego sprzętu należy wykonać wiercenie w betonie zbrojonym? Sprawdź nasz artykuł!

Czym różni się żelbet od betonu?

Zasadnicza różnica pomiędzy konstrukcjami betonowymi a tymi wykonanymi z żelbetu to wykorzystanie uzbrojenia. Ściany wykonane ze zwykłego betonu tworzone są bez umieszczenia żelaznych prętów. Z kolei żelbeton, dzięki dodatkowemu uzbrojeniu, wykazuje dłużą trwałość i żywotność, a ponadto jest bardziej ognioodporny. Dodatkową zaletą tego materiału jest też możliwość konstruowania budownictwa o bardziej skomplikowanych kształtach.

Sprawdź artykuł: Wiercenie w betonie - jakie wiertła do betonu wybrać?

Jak wiercić w żelbetonie?

Podobnie jak w przypadku innych prac budowlanych, podczas pracy z żelbetonem w pierwszej kolejności kluczowe jest odpowiednie przygotowanie miejsca na wiercenie otworów. Aby je zabezpieczyć, można wykorzystać folię malarską i kartony. Równie ważne jest też sprawdzenie, czy w danym punkcie nie przebijemy znajdujących się po drugiej stronie przewodów elektrycznych lub rur z wodą. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wyrządzenia bardzo poważnych szkód w instalacjach — w tym celu warto użyć specjalnego wykrywacza napięcia i metalu. Jeśli upewnimy się, że wiercenie w betonie zbrojonym będzie bezpieczne, wystarczy precyzyjnie oznaczyć miejsce za pomocą ołówka.

Podczas wiercenia w żelbecie należy pamiętać o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa. W tym celu konieczne jest ustawienie prawidłowej prędkości obrotowej. Ponadto warto zadbać o odpowiednią siłę nacisku, swobodę ruchów oraz pewny, stabilny uchwyt. Podczas przebijania się przez żelbeton z pewnością poczujesz opór — krótkie zastoje są typowe dla tego typu prac i zazwyczaj wiertło potrzebuje kilku chwil, zanim przewierci materiał.

- Zaufaj profesjonalistom

Interesują Cię elektronarzędzia z naszej oferty?

Czym wiercić w betonie zbrojonym?

Odpowiednie elektronarzędzia kluczowy dla skutecznego wiercenia otworów w żelbecie. Niestety zwykła wiertarka udarowa nie sprawdzi się najlepiej w takim zadaniu. Złym pomysłem jest też wykorzystanie wiertarki elektrycznej bez udaru, ponieważ może ona łatwo się przegrzać i w konsekwencji ulec uszkodzeniu. Z tego powodu praca z żelbetonem wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu — o wiele lepszym rozwiązaniem będzie tu młotowiertarka wyposażona w udar mechaniczny lub udar pneumatyczny. Główną różnicą miedzy tymi rodzajami jest przede wszystkim komfort użytkowania — wiercenie udarem pneumatycznym jest wygodniejsze, ponieważ nie jest wtedy konieczne dociskanie wiertła do odwiertu. Z kolei praca z udarem mechanicznym jest nieco cięższa i może szybciej męczyć.

Jak już wspomnieliśmy, podczas wiercenia konieczne jest dostosowanie prędkości obrotowej w zależności od tego, jak twardy jest żelbet. Z tego powodu moment obrotowy jest kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybór sprzętu do wiercenia w betonie zbrojonym. Dla niedoświadczonych operatorów przydatny może okazać się także zakup specjalnego ogranicznika na wiertło, co pomoże w dopasowaniu głębokości otworu.

 [product category_id="785" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jakie wiertło do wiercenia w żelbetonie wybrać?

Wybór odpowiedniego wiertła jest kluczowy, aby zapewnić nie tylko sprawne przebicie, ale również zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy. Niestety zwykłe wiertła nie są dostosowane do pracy z tak twardym materiałem. Na rynku istnieje jednak kilka rodzajów wierteł, które zapewnią komfortowe wiercenie w betonie zbrojonym i odpowiednie efekty:

  • Wiertła diamentowe — wiercenie diamentowe w żelbecie to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod ze względu na sprawne i (w porównaniu do innych metod) cichsze wykonywanie prac. Wiertła z syntetycznego diamentu wykazują najwyższą twardość spośród innych typów. W zależności od tego, jak duży ma być dany otwór, można postawić na mniejszą średnicę wiertła z płaską głowicą lub o poczwórnym ostrzu, bądź postawić na model z poczwórnym ostrzem. Specyficzne kształty wierteł ułatwiają wiercenie przez kolejne warstwy betonu.

  • Wiertła koronowe — mogą być wykonane z różnych materiałów, które zapewniają wysoką wytrzymałość: węglika spiekanego, syntetycznego diamentu czy stali. Można wykorzystać je również do wiercenia w innym materiałach ceramika, gres, cegły lub w betonie komórkowym. Wiertła koronowe są przydatne w przypadku wiercenia większych otworów, ponieważ ich ostrza znajdują się po zewnętrznej stronie.

  • Wiertła widiowe — niezwykle twardy rodzaj dzięki części roboczej wykonanej z węglika spiekanego. Z tego powodu wiertła te cechują się wysoką wytrzymałością. Na komfort pracy wpływa również spirala z jednym rowkiem oraz odpowiednie ukształtowanie głowicy.

Może Cię zainteresować: Ostrzenie wierteł - jak naostrzyć wiertło? Podpowiadamy!

Wiercenie w żelbetonie — podsumowanie

Ze względu na uzbrojenie wykorzystywane z żelbecie, wykonywanie w nim odwiertów powinno odbywać się za pomocą wytrzymałych narzędzi. W tym celu warto postawić na młotowiertarkę z udarem mechanicznym lub pneumatycznym. Przydatne mogą być też akcesoria do elektronarzędzi w postaci specjalnych ograniczników. Wiercenie w betonie zbrojonym ułatwią wiertła wykonane z twardych, wytrzymałych materiałów — w tym wiertła diamentowe, koronowe i widiowe. Dzięki różnorodnym kształtom można wywiercić otwory o rożnych rozmiarach. Oczywiście warto pamiętać o odpowiedniej technice i zachowaniu ostrożności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl